Hei, jeg er en 25 år gammel gutt som alltid har slitt med overvekt.. Mye pga en lat livstil (Spillte mye data som liten og jobber nå som it-konsulent), og feil kosthold(Mamma: Du vokser det av deg, så bare fortsett som før..).
Har prøvd trening med hell, men klarer aldri og opprettholde treningen og går dermed opp igjen.. ofte mer enn hva jeg startet på.
Så kom min Onkel med i forsøket til Sykehuset i Bergen og hadde fantastiske resultater, så da var ikke jeg vanskelig og hev meg over det samme kostholdet.
Vekten raset de 4-5 første ukene også gikk det ca 1 kilo per uke inntil for ca 4 uker siden. Da stoppet jeg på 120,5kg, og her er jeg fortsatt. Jeg mener selv jeg ikke gjør noe annerledes, og jo lengre jeg går sånn som dette jo mer paranoid blir jeg overfor det jeg spiser.
Så om noen kan hjelpe meg med og kanskje se ett problem med kostholdet mitt?
Vanlig jobbedag:
Spiser generelt aldri frokost, har bare aldri gjort det.
Rundt klokken 11 er det lunch og kroppen skriker, da blir det mellom 700-800gram salat med Salatblader, Mais, Skinke\Kylling, Sopp, Ost, Feta etc.. med en gooood dasj med Fransk dressing med 65% fettnivå og bitte litt karber. Drikker da Farris Bris til.
2-3 Kopper kaffe om dagen fra en kaffemaskin
Middag er ofte enkelt fordi jeg ikke er særlig flink, ofte blir det bare kjøttdeig med ost blandet sammen i en klump som jeg spiser, eller en eller annen form for kjøtt surret i bacon og Bernaise fra Fjordland.
Kan hende jeg drikker en halvvliter med Cola Zero i blant, men oftest Farris Bris.
Helger:
Mye det samme bare at jeg ofte tyr til en Kebab hos Bislett Kebab, bruker ofte da og bestille kebabmiddag av kylling uten fries, dvs litt salat og masse kjøtt dynket i sausen deres. Blir som regel 0,8l Cola Zero ved siden.
For og demme sukkersuget spiser jeg enten 86% Sjokoladen til Freia, eller Atkins Advantage bar.
Har hele tiden brukt ketose strips og ligger som regel lavt på skalaen med "lavt utslag". Vet ikke hvor høyt det egentlig bør være?
Gjør jeg noe galt, eller må jeg bare ta tiden til hjelp? Vil veldig gjerne under 120kg som var første del.mål.. :)
For det første, grattis med flott resultat så langt!:heia:
Det er slett ikke uvanlig at kroppen trenger en pause etter en sånn vektnedgang. Er feks dette en vekt du har holdt over noe tid tidligere?
Fargen på stiksen har egentlig ikke noe å si. Utslag er utsalg!:D
Dersom du har spist det samme hele tiden, er det kanskje på tide å ta en titt og kanskje redusere bittelitt på mengdene. Du veier 15kg mindre, altså trenger du litt mindre mat også!:eek:;):)
Ja, minimais kan du spise litt av! Vanlig mais er som Carisma sier.....faaaaarlig.....
Tror jeg ville prøvd å variere middagene mine litt, det er veldig mange middager som er veldig enkle å lage.
Hva med å kjøpe en pakke ferdig strimlet svine eller oksekjøtt og frese dette på panna sammen med minimais, litt blomkål og kanskje litt paprika. Som saus kan du ha smeltet meierismør med en dæsj av Kikkoman soya saus.....
Like enkelt som å brune kjøttdeig....
Hvis du ønsker å variere måltidene litt kan kanskje andre forumdeltakere legge inn forslag på SUPERENKLE middager til deg her i tråden ??
Superenkel: riv opp ferdig grillet kyllingkjøtt og ha det i en ildfast form. Striml opp paprika, sopp, litt løk, kanskje litt chilli og/eller andre grønnsaker. Krydre, tøm på litt fløte og ha ost på toppen og inn i ovnen til osten har blitt litt gylden :)
Du spiser ganske ensformig og kanskje litt lite. Jeg er ingen lavkarboekspert, men jeg vil gjerne komme med tre råd til deg:
spis frokost. Let litt på sidene her og finn en frokost du synes er god og prøv denne et par dager. Så kan du etterhvert finne nye frokoster som du prøver ut. Å spise frokost om morgenen krever ikke stort annet enn å stå opp en liten halvtime før du pleier.
utvid middagsrepertoaret ditt. Jeg synes selv jeg har et kjedelig middagsutvalg, og at det er for lite som lages fra bunnen av. Derfor har jeg valgt meg søndager som en dag der jeg skal prøve ut noe nytt. Allerede tidlig i uka bestemmer jeg meg for hva jeg skal lage, og på torsdag pleier jeg å handle inn det jeg trenger. Ergo blir ikke prosjektet et stort stressmoment, men noe jeg får tid til å kose meg med. Og jeg er ikke en sånn person som koser meg når jeg lager mat ellers altså.
flere måltider per dag. Du spiser to store måltider per dag. Det har jeg også gjort i årevis. Nå spiser jeg 4-5 mindre måltider hver dag. Og det har ført til at jeg orker mer (maten ligger sjelden som en tung klump i magen), spiser mindre til hvert måltid og er jevnere i humøret. For ikke å snakke om at skriket etter noe søtt er temmelig stille. Heller ikke her er det snakk om å gjøre drastiske endringer på kort tid. Får du inn en frokostvane er du godt på vei.
Lykke til med videre nedgang! Det er superfrustrerende å stå stille underveis, men tenk på at det er det kroppen din trenger for å komme videre ned.
De fleste som ikke er vant til å spise frokost klarer ikke dytte i seg noe så kort tid etter de har våknet uten fare for at det kommer opp igjen... :o
Selv tar jeg med mat eller en smoothie og spiser når jeg kommer på jobb. Da har kroppen fått våknet og summet seg, og jeg slipper å være kvalm av sult innen lunsj.
På lavkarbo går det helt fint med 2 måltider pr dag, så lenge de har nok energitetthet i seg til å vare en stund.
JEG synes du spiser for lite mat til å være 25, lett aktiv og ikke minst i forhold til vekta di :) Du bør spise mer proteinrik mat, anbefalingene ligger på rundt 1 g protein pr kilo kroppsvekt, og hvis du spiser MINST like mange gram fett som gram protein er du sånn noenlunde i balanse. Husk at en biff ofte bare har 20 g protein pr 100 g så du må spise litt mer. Salat til lunsj er greit, men spis LITE salt og MYE innhold som feks kyllingkjøtt (grillet kylling er perfekt), ostebiter/fetaost, og olje eller majonesdressing.
Jeg er den første til å innrømme at jeg ikke vet mye om lavkarbo altså. Jeg spiser ikke ren lavkarbo selv, men en variant av lavkalori der jeg har kuttet ned på en god mengde karbo som jeg spiste før. Så rådene kommer altså ikke fra en "hardbarka lavkarbo-er". :)
Men jeg synes han spiser lite, og jeg antar at blodsukkeret nok ikke er så stabil gjennom dagen.
Ang frokost, så er jeg helt klar over at det ikke bare er å begynne. Og det er ikke det jeg sier heller. En gang i uka er en start. Jeg har gått uten frokost i mange år. Det var ikke før etter jeg fikk barn at jeg begynte å spise det, og det var fordi jeg var så tømt for energi etter amming hele natta. Nå har det blitt en vane, men jeg er fortsatt sånn at jeg kan gå uten frokost i helgene om det ikke skjer noe spesielt.
Jeg har faktisk slutte å spise frokost....
Før spiste jeg lett 5-6 måltider om dagen, nå klarer jeg meg med 2-3.
Jeg passer på å spise mye fett, men faktisk blir måltidene mindre og mindre fordi jeg sakte men sikkert har fått kroppen til å forstå hva det er å være mett og sulten igjen, ikke bare ha høyt eller lavt blodsukker....
Alfa omega her er å spise når du er sulten og BARE når du er sulten, og spis deg mett, men ikke stappmett.
Høres ut som om du spiser lavkarbo med mye protein og litt for lite fett... dvs egentlig for lite kcal til at du opprettholder metthetsfølelsen.
Hva med bacon og egg?
Lavkarboforumet er i en flytteprosess, denne versjonen av Lavkarbo.no er fortsatt under utvikling.
Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.