Augustina sa for siden:
Jeg kom over denne påstanden på en blogg i dag:
"Du veier 60 kg. Du spiser 2000 kalorier daglig. Du spiser bare fett og proteiner omtrent. Binyrebarken og sentralnervesystemet trenger 130-150 gram karbohydrater for å fungere som det skal. Kroppen kan produsere ketoner når den ikke får karbohydrater. Men det gjør den jo av energien den får tilført. Det vil si at om du spiser 200 gram proteiner daglig vil mye av dette gå med til å produsere de karbohydratene du må ha. Da får ikke musklene dine nok proteiner til å vokse, da du må ha 1,3-1,8 gram proteiner per kilo kroppsvekt når du trener tung styrke. Om du spiser 300 gram proteiner daglig vil du nok få dekket proteinbehovet ditt, men forskning viser at dietter som er svært høye på protein kan være skadelig for nyrene. Jeg mener at om folk kutter ut sukker, transfett og kutter ned på forbruk av mettet fett (noe må man ha, kjøtt osv.) og er aktive, trener og beveger seg, så trengs ikke hokuspokus som lavkarbo og ketogene dietter. Ren, ubehandlet, uraffinert mat er svaret til et godt kosthold. I tillegg er det selvfølgeligheter som å la røyken være, holde alkoholinntaket lavt og trene som gir god helse. Hvis man gjør alt dette kan man se på energiinntaket - får man i seg det man trenger/eventuelt mer enn man trenger? Får man dekket sitt behov for vitaminer og mineraler? Tilskudd kan være svaret. Dette gjelder også for fiskeoljekapsler, gunstig om man ikke spiser nok fisk".
Jeg veier 59 kilo og har byttet kostholdet over til lavkarbo og ligger på omtrent 30-50 karbs per dag, give or take. Jeg blir så usikker, leser litt her og leser litt der. Noen steder menes det at de som ikke skal så mye ned bør spise mer karbo og holde øye med kaloriinntaket (ala Fedon, evolusjonsdietten, etc), andre mener jeg fint kan spise som jeg gjør nå (protein og fettrikt, omtrent 16-1850 kcal per dag). Jeg har vurdert å øke karbinntaket på treningsdager (etter trening, ta et frukt, etc), eller spise havregrøt til frokost igjen (som hovedkarbmåltid, resten kan komme fra grønnsaker og bittelitt frukt), men da må jeg trolig telle kcals igjen, sukk.
Jeg skal begynne med mer styrketrening fremover nemlig. Har påstanden over noe for seg da? Bør jeg vurdere å øke karbene noe? Eller er det egentlig en feiloppfatning denne bloggen promoterer? :confused: