< Tilbake til oversikten

Fett er fett (eller ...)

#1

Maggen sa for siden:

Jeg har følgt kuren en stund nå, men hatt lite vektnedgang. (Spiser ikke kjøtt) Har spist endel grønsaker(kanskje for mye..) og tofu, fisk og skalldyr. Men vekta har stått stille. Men så tenkte jeg at jeg kanskje spiste for fettfattig? Har brukt mye smør, rømme og fløte..

Så forrige dagen kjøpte jeg Kviteseidsmør og fet ost, og gomla innpå. Tok også noen reale sleiver med Cocosa. Og dynket maten i kryddersmør og olje. Kutta endel ned på grønsakene, og spiste mer fisk/skalldyr og rene proteiner. Og da plutselig viste vekta at jeg begynte å gå ned..
Tja..grubla litt her, men er det faktisk så enkelt at jeg har spist for lite fett?

Har hørt at hvis stixen er rosa er man i ketose. Men det kan også indikere at man har spist for mye fett? Er litt forvirrende det der...Man skal jo spise fett?
Spiser man for mye fett da? Hva er passe liksom. Kan jeg stole på stixen hvis den er rosa?
Noen som har noen innspill?:rolleyes:


#2

Greddy sa for siden:

Vel, som jeg har erfart så kan jeg ikke få i meg for mye fett. Siden fettet "regulere" appetitten min. Det er viktig å få seg mettet animalsk fett, og holde seg vekk fra plantefett, det finnes visse oljer fra planter som du kan spise, men de må være kaldpresset, og ikke kjemisk raffinerte olje. Jeg reagere litt at du spiser Tofu, som igjen består mye proteiner og veldig lite fett. Proteiner omgjøres stortsett til glukose i leveren. Når mye av kosten består av proteiner så vil kroppen stort sett brenne proteiner/glukose og ikke fett, dvs kroppen sparer på det gode fettet.

Av egne erfaringer hvor jeg hadde vektstagnasjon i snart 1 måned. Spiste jeg for lite fett, og dermed for mye kcal. Men det gjorde jeg fordi jeg hadde en sommerjobb som var fysisk krevende. Nå som jeg har ferie og gått til mer mettet fett og dermed kunne spise mindre, mistet jeg 2 kg over natten.


#3

nellie sa for siden:

Jeg har ikke noe problemer i det HELE tatt med å få i meg nok fett/spise altfor mye fett.
At sticken er rosa er en ting. Da er du i ketose, men spiser du mer enn kroppen trenger, så går du jo ikke ned.
Legg ut et eksempel på dagsmeny så er det lettere å si noe:)


#4

Maggen sa for siden:

Da forstår jeg deg rett at man ikke kan spise nok fett, men kanskje for lite?
Jeg spiser tofu fordi jeg ikke spiser kjøtt. Og orker ikke bare spise fisk og skalldyr..
Men jeg har som sagt erfart at fett gjør meg mett, og at jeg faktisk må tenke mer på fettet enn andre ting. Så hovedbestandene bør være fett, så får man kanskje bare legge til litt andre ting ved siden av. Er sikkert derfor jeg ikke har gått ned noe merkbart heller..:p


#5

Maggen sa for siden:

Okå;)
Da lager jeg to varienter av hva jeg event spiser.

Frokost: Ett egg, event noen macadamianøtter eller en ostebit.
Frokost: En avaocado med rekesalat.
Lunch: Noen reker med majones og en bit blåmuggost.

Lunch: Laksestykke og noen skiver ridderost.
Middag: Salat med tofu.
Middag: Grønsaksgryte
Middag: Stekte scampi.

Kvelds:Event en osteskive med smør.
Tar forøvrig noen sleiver med cocosa innimellom..;)
Tips mottas med takk:)



#7

Cherry sa for siden:

Det er kanskje litt lite fett ja, men jeg tror ikke det er det som er problemet personlig. Jeg tror det er litt lite protein kanskje? Eller ikke godt nok protein. Mange tror de spiser for lite fett, men så viser det seg at de også ikke spiser nok protein eller godt nok protein. Proteinet har litt å si for vektnedgangen det også. Og siden du ikke spiser kjøtt så får du heller ikke i deg protein derfra.

Dessuten spiser du kanskje litt lite ?;)


#8

Maggen sa for siden:

Tja, kanskje det er det? Men hva slags proteiner kan jeg spise da?
Kanskje mer fisk:) Ja, det er mulig jeg noen ganger spiser litt lite..
Men ikke idag,for i dag har jeg spist rømmegrøt:) Slukte i meg hele kjelen.
Mulig oppskriften her inne var beregnet på flere, men det var så godt;)

Får evaluere og se om jeg kan få økt protein og fettmengden litt da:)
Takk for råd:)


#9

Maggen sa for siden:

Kult, takk skal du ha:) Må jeg sjekke ut:)


#10

Superkatti sa for siden:

har også lurt litt på dette her. det er så vanskelig å finne balansen mellom for mye og for lite fett. som nellie sier; spiser du mer enn kroppen trenger, så går du jo ikke ned. men likevel så hører en jo at en kan pøse på med fett fra oljer, majones,creme fraiche andre ting. da er det jo veldig lett å få i seg for mange kalorier...?


#11

Cherry sa for siden:

Det regulerer ofte seg selv. Spiser du mye fett i ett måltid er du mett lengre, spiser mindre etc, så summa summarium ligger ofte kaloriintaket lavere hos mange.


Lavkarboforumet er i en flytteprosess, denne versjonen av Lavkarbo.no er fortsatt under utvikling. Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.