< Tilbake til oversikten

Hvorfor opp i vekt i dag?

#1

nybegynner85 sa for siden:

Hei!
Jeg har spist lavkarbo i 6 dager. Jeg har ikke bestemt meg for noen filosofi enda, det blir Ketolyse eller Atkins. Foreløpig tar jeg det litt gradvis. Jeg har holdt meg til 15 g kh per dag noen dager, andre dager har jeg ligget på det dobbelte. Jeg har hatt vektnedgang hver dag, fra 200-500 g. Jeg er kjempefornøyd med det!:) I tillegg føler jeg meg mye bedre i kroppen av dette kostholdet.

Problemet er at jeg i går trodde jeg at jeg var flink og spiste bra med fett og lite karbo, kanskje så lite som 15 g kh. I tillegg drakk jeg over tre liter væske (vann, fun light og ca 3 dl pepsi max). Men i dag viste vekta OPP 600 g!!! Hva skjer? Har jeg spist for mye fett? (Spiste meg riktignok stappmett til middag, det var så godt med løvstek!). I tillegg sov jeg bare 4 timer da jeg måtte opp 05.30. Kan det ha me saken å gjøre? Jeg skal ha mensen om noen dager. Kan det være årsaken til vektoppgangen? Ble litt demotivert nå... SÅ lite skal det til for å vippe meg av pinnen... Noen som kan komme med en forklaring? Eller må jeg bare være mer tålmodig?


#2

nellie sa for siden:

Du går ikke opp 600 gram fett over nattan. Det er vann i kroppen som kommer og går og sånn kommer det alltid til å være:) kroppen trenger også tid til å omstille seg på dette nye som skjer. Så bare fortsett som du gjør:)


#3

Supera sa for siden:

Hehe, du må absolutt være mer tålmodig, ja. Vekta varierer alt etter

  • hvor mye væske du har fått i deg (drikk mye, så slipper skjønner kroppen at den ikke trenger å holde på så mye vann)
  • hvor mye salt du har spist
  • syklusen din (kroppen min suger til seg 1-2 kg vann når jeg får mensen som den slipper litt etter litt etter noen dager)
  • hvor mye innhold det er igjen i tarmene
  • og også hvis man trener hardt, så suger musklene til seg vann (jeg gikk opp 1,5 kg to dager på rad en gang)

Mange klarer ikke å veie seg hver dag, men man kan fint gjøre det hvis man bare lærer seg hva vektoppgangen betyr slik at man ikke blir demotivert. Går man 600g opp fra en dag til neste, så er det enten bare vann, eller så har du kanskje ikke bæsjet? Med mindre du har spist absurde mengder mat så vil du ikke klare å gå opp 600g fett fra en dag til neste.

Så fortsett med lavkarbo, du! Nå i begynnelsen er det så godt som bare vann som kroppen har kvittet seg med, men det er ingen grunn til å slutte for den kommer til fettet også. ;) Vanlig vektnedgang ligger en plass mellom 0,5kg og 1kg i uka, men det går som regel i rykk og napp - særlig for oss kvinner. Ikke uvanlig at jeg går 3 kg en uke og så stå stille i en måned liksom.


#4

nybegynner85 sa for siden:

Takk for svar, Nellie og Aeryth!:) Jeg skal holde fram som før, og være mer tålmodig. Det er lettere når man har snille folk som støtter en!:) Ha en fiiin kveld! Her er været nydelig, dog ikke særlig varmt. Men jeg skal uansett lese til eksamen som er på fredag. Wish me luck!:)


Lavkarboforumet er i en flytteprosess, denne versjonen av Lavkarbo.no er fortsatt under utvikling. Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.