Det er mye ny forskning som viser at det kan være bra for deg å faste med ujevne mellomrom. Jeg har benyttet meg av dette i ca. en måned, og har uten problemer gått opp til 24 timer uten mat. Når jeg da spiser igjen er det bare et helt normalt måltid, normal mengde etc., men det følger selvfølgelig prinsippene ved lavkarbo. Dvs. mye fett, passe proteiner og mye grønnsaker.
Nei det har jeg rett og slett liten tro på er særlig sunt, i grunnen. Det er mye "forskning" som viser at mettet fett er farlig for hjertet også, og det tror jo de fleste her inne ikke akkurat dekker sannheten. Men hver sin mening altså. :)
Jeg pleide i mange år faste ti dager to ganger i året. Jeg følte enormt velbehag ved det! Jeg hadde glemt at jeg pleide det så det er mulig jeg hiver meg på det på nytt igjen... :p
En av tingene jeg har merket er økt restitusjon og muskelvekst. Småsår og rifter lukker (skorpen er borte) seg i løpet av 2 dager, og er nesten usynlig etter en uke.
Enda bedre, jeg har blitt flinkere til å skille mellom sult og kjedsomhet/vane.
Energinivå er uendret, og det er uproblematisk å fungere igjennom en 24 timers faste som er det lengste jeg har gått til nå.
Det at mettet fett er farlig for hjertet baserer seg på gammel, steingammel forskning. Jeg mener - basert på hva jeg har lest meg opp til - at begrenset faste, ikke sulting, over en kortere tidsperieode er uproblematisk og er også godt for kroppen. Det gir kroppen tid til å gå i vedlikeholdsmodus uten at den opptatt med å absorbere mat og lagre unna næring til senere bruk.
Ti dager var med ned- og opptrapping. :o Det var i forbindelse med en operasjon på sykehuset at jeg måtte faste første gangen. Jeg gikk IKKE ned i vekt så det er ikke noen slankekur. Men den velværefølelsen og energien jeg fikk da var bare enorm. Hadde duracellGerdtendenser.. :D
Det jeg MÅTTE drikke var 1/2 liter buljong, 1/2 liter grønnsaksjuice og 1/2 liter farris. Ellers drakk jeg alt av vann, te, kaffe etc alt usøtet. Meeen det er jo 15-20 år tilbake i tid og mye er nok endret siden den gang. :p
Kun vann, men har også tatt en kopp eller to med kaffe igjennom døgnet.
Det kommer kanskje an på hvor godt fettilpasset man er, men jeg har ikke merket dette spesielt på de korte fastene mine. Om jeg føler meg sulten så hjelper det faktisk å bevege seg litt. :)
Faster du hver dag eller er det bestemte dager i uka? Jeg vil vel og si at jeg driver med intermittent fasting etter å ha kuttet ut frokosten. Spiser Lunsj kl 12 og litt sen middag.
Det varierer - vanligvis går jeg mellom 16 - 18 timer uten mat hver dag. Som regel spiser jeg en god middag, og om jeg har trent mye spiser jeg også frokost om jeg er sulten. Hvis ikke venter jeg bare til lunsj. En eller to ganger i uken går det 24 timer uten mat.
Høres ut som om det du holder på med også er intermittent fasting Øystein - hvilke erfaringer har du gjort deg?
Leste en del om dette på stronglifts.com for noen mnd siden og testet dette, men desverre med dårlig resultat. Følte jeg fikk lavt blodsukker, følte meg uvel, slapp og svimmel.
Var egentlig ganske overbevist om fordelene med IF etter å ha lest en del om dette, men tenkte vel at det var noe som ikke passet for meg.
Så kom jeg over denne tråden og ble motivert til å prøve igjen :)
Denne gangen er det helt annerledes. Jeg har gått litt gradvis fra 4 til 2 måltider om dagen. Har jo ikke holdt på mange dagene, men jeg har fått mye bedre kontroll på sultfølelsen og tenker mye mindre på mat. Synes det er litt vanskelig å forklare, men tror det gått mye på vane tidligere.
Lavkarboforumet er i en flytteprosess, denne versjonen av Lavkarbo.no er fortsatt under utvikling.
Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.