Jeg spekulerer... Jeg kan godt se for meg at jeg vil kutte ut melkeprodukter så godt det lar seg gjøre...
Men hvor skal jeg så få i meg fett fra? Noen gode tips der ute? Jeg vil gjerne ha fettkilder som ikke er melkerelatert. Jeg er ganske flink til å spise bacon :)
Da må du spise kjøtt med synlig fett og masse fet fisk.
i tillegg kan du ha cocosa i kaffen/teen din og/eller shote MCT- olje.
Olje over salaten er også et fint tilskudd!
takk for svar :D nå er jeg den typen som ikke spiser svoren på ribba en gang, så det med fett ja... Men hva er eksempler på fet fisk og kjøtt med synlig fett? og hvor får jeg fåt på cocosa og hva er det? :)
Du har ikke satt deg så godt inn i dette, har du?;) Jeg skjønner ikke helt at man velger et kosthold basert på fett når man ikke er vant til/ikke klarer å spise fett på ribbe/koteletter etc! Men det er meg, da!:p
Fet fisk er feks laks og ørret i stede for hvit fisk!
Enterecote i stede for biff!
Kjøttdeig i sted for karbonadedeig!
Cocosa kan du lese om her. Finnes i 2 varianter, grønn som smaker kokos og brun som er helt smaksnøytral til steking feks. Det får du kjøp i alle helsekostbutikker!
MCT- olje får du på apoteket!
Entrecote, nakkekoteletter og andre koteletter, kjøttdeig, ribbe, medisterdeig, ekte pølser (altså pølser som stort sett bare består av kjøtt, fett og krydder). Om du sliter med synlig fett, så gjelder det å gå for kjøtt som har fettet skjult i seg, og det kan vel sies om alle alternativene jeg nevner. Som et lite tips så bør du kanskje prøve å venne deg til å spise de litt fetere alternativene, smaksmessig er det verdt det.
Selv om smør kan kalles et melkeprodukt, inneholder det så og si ikke melkeprotein eller laktose, og bør i så måte ikke være noe problem. Med det kan du lage deilig kryddersmør og alskens gode sauser.
Cocosa er kokosolje. Dette får du kjøpt på helsekost eller hos eksotiske grønnsakshandlere. På helsekost er det veldig dyrt (100-180,-), og hos de eksotiske grønnsakshandlerne er det billig(30,-). Sannsynligvis er kvaliteten bedre på helsekost (de er blant annet kaldpresset, noe som de rimeligere sannsynligvis ikke er), men siden fettet i kokosolje for det meste uansett er mettet, holder selve fettkvaliteten bra uansett hvilke du velger. Kokosolje inneholder blant annet en mettet fettsyre som heter Laurinsyre, som sies å ha en del gode egenskaper (styrker immunforsvaret, betennelshemmende etc).
Takk for svar :D
Tja, jeg er mer en som lærer mens veien blir lagd.. Og som de fleste andre her inne så har jeg skydd fett og kalorier før jeg begynte med det her så det er kanskje ikke så rart. Jeg har villet prøve med meieriprodukentene, men ser nå at det ikke funker for meg og vil derfor eliminere det.
Har valgt kostholdet fordi jeg vil gjerne gå ned i vekt samtidig som jeg ikke sulter og sikler.. Hittils er jeg ikke sulten og føler jeg har gått ned, så da er det grunn nok for meg å gå på dette kostholdet. Og det handler jo om hva som er rett for meg, ikke hva andre folk måtte mene :)
Grunnen til at jeg er her inner jo for å sette meg inn i dette...
Lavkarboforumet er i en flytteprosess, denne versjonen av Lavkarbo.no er fortsatt under utvikling.
Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.