< Tilbake til oversikten

Uønsket ketose

#1

Iselilja sa for siden:

Jeg synes jeg kommer for lett i ketose, og lurer på om det er noen måte å unngå dette på? Kan jeg spise mer karbohydrater?

De siste månedene har jeg hatt fra 1 til 3 dager hver uke med skikkelig høykarboutskeielser. Spiser lavkarbo i ukedagene, og høykarbo i helgen (ikke bra, jeg vet... :o ). Allikevel kommer jeg, etter en dag eller to på lavkarbokosthold, i noe som ikke kan være annet enn ketogen tilstand (måler ikke med stix, men merker den typiske ketosesmaken/lukten i munnen - den er der ikke i helgene når jeg spiser høykarbo).

Teller ikke karbohydrater, men har i det siste spist ca slik:

Onsdag
Frokost: 2 kokte egg, 1 ss tran, 1 ss sanasol, 2 cherrytomater, 1 stor kopp grønn te med 2 ts Cocosa
Lunch: Smoothie av ca 2,5 dl skogsbærblanding, 2 rå egg, ca 1 ss Cocosa, ½ neve valnøtter og litt Sukrin, vanilje- og sitron-ekstrakt.
Middag: 2 porsjoner low carb butter chicken
Kvelds: 1 kopp svart te

Torsdag
Frokost: 4 knekkebrød, 1 ss tran, 1 ss sanasol, 1 stor kopp grønn te
Lunch: Smoothie av 3 dl skogsbærblanding, 2 rå egg, 2 ss Cocosa, ½ neve valnøtter, vaniljeessens, Sukrin
Middag: 1 liten porsjon low carb butter chicken
Kvelds: 2 egg, 1 stor kopp te med ca 1 ss Cocosa

Fredag, lørdag og søndag: Pizza, is, potetgull og andre høykarbosaker (jeg skal definitivt redusere disse karbodagene til én dag pr uke).

Mandag
Frokost: 1 ss tran, 1 ss Sanasol, 4 knekkebrød, grønn te
Middag: 1 stor porsjon chili con carne, ca 1 ss seterrømme
Kvelds: 2 store porsjoner chili con carne, 1 ss seterrømme

Tirsdag
Frokost: 3 knekkebrød, 1 ss tran, 1 ss Sanasol, 1 kopp grønn te, 2 kokte egg
Lunch: 1 porsjon chili con carne med 1 ss seterrømme
Middag: 1 porsjon chili con carne med 1 ss seterrømme

I dag
Frokost: 3 knekkebrød, 1 ss tran, 1 ss Sanasol, 1 kopp grønn te
Lunch: 2 kokte egg
Middag: Blir nok ca 4 eller 5 kyllingvinger

(1 porsjon tilsvarer en vanlig dyp tallerken fyllt god og full)
Chili con carne-gryten er forøvrig laget med posekrydder, hermetiske bønner i saus og ferdigknuste tomater på boks, så sannsynligvis ikke helt lavkarbo.
Knekkebrødene er som regel av typen Sesam Delikatesse, med ca 6 g karbohydrat pr knekkebrød. Pålegg er vanligvis smøreost eller meierismør og gulost.

Hadde blitt veldig glad om noen kunne sett igjennom dette kjapt, og kommet med innspill. Jeg lurer altså på om jeg bør/kan spise mer karbohydrater for å unngå å komme i ketose, eller om problemet er at jeg spiser for lite mat generelt. (Hvis noen lurer på grunnen til at jeg ønsker å unngå ketose, er det altså den ubehagelige metallsmaken og ånden man får ;) )


#2

Fungirl sa for siden:

Hvis du ikke vil være i ketose så er det eneste logiske å øke antall karbs.

Og det er heller ikke bra å spise lavkarbo i uka og høykarbo i helgene. Ikke bare med tanke på vektnedgang, men med tanke på helsa di.


#3

Iselilja sa for siden:

I know... :o Men det er jo så gooodt... :o
Heldigvis nærmer sommerklær- og bikinisesongen seg! Litt mindre fristende å slurve med kosthold og trening da synes jeg. :)

Uansett - Dere synes ikke jeg spiser for mye fett til å øke i karbs altså?


#4

Fungirl sa for siden:

Jeg ser ikke at du spiser noe særlig fett i det hele tatt, jeg går på ED og jeg får nok i meg minst like mye fett som deg.
Men en regel er at du ikke behøver å kutte på fettet så lenge du er under 72 g karbs.

Men du må nok i første omgang gjøre noe med tankegangen din og spørre deg selv hvorfor du lever lavkarbo og hva du ønsker å oppnå?


#5

Carisma sa for siden:

Jeg kommer raskere tilbake i ketose når jeg har skeiet skikkelig ut enn når jeg har spist bare litt for mye langsomme karber. Så du bør vurdere å spise mer langsomme karber og mindre høykarboutskeielser....


#6

Elinee sa for siden:

Men hvorfor vil du ikke være i ketose?
I så fall øk med karbo, mer rotgrønnsaker etc.


Lavkarboforumet er i en flytteprosess, denne versjonen av Lavkarbo.no er fortsatt under utvikling. Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.