< Tilbake til oversikten

PCOS og ultralyd

#1

Nahla sa for siden:

Hei

På tirsdag skal jeg til gynekolog for å ta ultralyd for første gang etter at jeg begynte på lavkarbo. Tok en ultralydundersøkelse forrige vår, den gangen for å konstatere at jeg hadde PCOS. I høst begynte jeg med lavkarbo etter råd fra homeopat.

Nå skal jeg altså på en ny undersøkelse, og håper at cystene er minsket i størrelse eller antall :) Men så bare lurer jeg på hva jeg bør spørre gynekologen om mens jeg er der? Er det noe som jeg bør spørre henne om, eller bør jeg bare se om hun kan se noen forskjell på cystene siden forrige gang?

Dette er kanskje et litt dumt spørsmål men :p

Ellers lurer jeg på om metformin er en medisin som bør brukes ved PCOS eller er det ikke nødvendig? Hva hjelper den egentlig for?

Takker for svar :)


#2

Fumle sa for siden:

Har ikke svar på det du lurer på, men ønsker deg lykke til!! Blir spennende å se om det har endret seg :D


#3

Vettel sa for siden:

Du bør ta blodprøve for å sjekke hormonnivåene dine. Først da kan du se om cystene påvirker hormonene. (spes de som er for eggløsningen sin del)

Jeg har hatt cyster, men tror ikke jeg har/hadde PCOS/PCO... Eller så gikk det bort. Har i allefall operert bort en vanncyste på hver eggleder. Gikk så fint at. :)
Informativ artikkel:
www.lommelegen.no/322856/polycystisk-ovarialt-syndrom-%28pcos%29

Metformin tror jeg ikke brukes. Leger begynner og bli veldig restriktive mot dette preparatet på grunn av alvorlige bivirkninger. I Sverige bruker de det neste ikke lengere. (mannen er lege i Sverige, jeg forsøkte nemlig å få han til å skrive det ut til meg, før jeg oppdager lavkarbo... han blånektet, hatt flere tilfeller på akutten..)

Tilbake til tema.
PCOS er altså cyster + tilleggsproblemer.
COS er en kombinasjon av flere symptomer. Den medisinske diagnosen stilles utfra følgende kriterier:

  • På ultralyd sees mer enn 10 cyster i eggstokkene som alle er mindre enn 1 cm.
  • Minst to av følgende problemer:
    a. Menstruasjonsforstyrrelser (lang tid mellom menstruasjonene)
    b. Sjenerende hårvekst på kroppen
    c. Manglende eggløsning
    d. Økt nivå av såkalte androgener (testosteronliknende hormon) i blodet
    e. LH/FSH (hormoner) > 2

Bare cyster: PCO


#4

Ana sa for siden:

Metformin kan brukes ved PCOS. Metformin virker ved å redusere blodsukkeret, men uten å gi for lavt blodsukker. En forutsetning for effekten er at det dannes en viss mengde egen insulin (type II diabetikere). Mulige virkningsmekanismer for metformin er følgende: hemming av dannelsen av glukose i leveren, at muskelcellene bedrer opptaket og utnyttelsen av glukose, og ved redusert opptak av glukose i tarmene.

Metformin Alpharma brukes til behandling av diabetes hos voksne (type II-diabetes), først og fremst til overvektige pasienter hvor endring i kosthold ikke har gitt resultat. Metformin Alpharma brukes enten alene eller i kombinasjon med andre antidiabetika eller insulin.



#6

Kitt sa for siden:

Metformin kan brukes ved PCOS fordi mange av hormonplagene skyldes insulinresistens og overvekt og det kan metformin hjelpe mot!

Metformin brukt alene kan ikke gi for lavt blodsukker. Syns det er rart det er restriktiv i andre land, Her skrives det ut bare man mistenker insulinresistens, har jeg følelsen av.
Har selv gått på meformin i ca 5 år for dia2 og det eneste jeg har opplevd av bivirkninger er litt kvalme og diare om jeg ikke tar tablettene etter mat!

Har hatt mange pasienter på merformin også og har aldri opplevd at noen har hatt alvorlige bivirkninger/episoder.
Som sykepleier ble jeg nå veldig nysgjerrig, Vettel. Kan du ikke spørre mannen din om disse akutt- tilfellene? Please?:snill:


#7

Vettel sa for siden:

Skal spørre når han kommer hjem, nå er han på jobb i Sverige til neste søndag!
Men det som jeg husker: Spesielt tilfeller av metabolsk acidose og/eller Laktatacidose (husker ikke forskjellen), som de nevner under "Forsiktighetsregler" på Felleskatalogete sin side. Det har han flere tilfeller i året. (Han jobber på intensivavdelingen.)

Som nevnt så forsøkte jeg å overtale han til å skrive det ut til meg da jeg skjønte at jeg kanskje var litt større enn det kroppen har godt av. Og han blånektet og var nærmest sjokkert da jeg viste han linker til andre som hadde fått det utskrevet av samme årsaker. (insulinresistanse)

Men må jo tillegge: At siden han jobber på intensiven så har han litt annet syn på sykdom enn vi andre, hehe! Enten er ting livsfarlige eller ikke noe å bry seg med. ;) Er liksom ikke noe midt i mellom der i gården. Han ser jo bare de aller sykeste, mer enn halvparten dør på hans avdeling. (jepp, liker å lese medisinbøkene, skrekk blandet fryd) Så er jo ikke umulig at de som han ser som har tatt metformin, har flere sykdommer, hjerte, lunger, nyrer, etc.

Pasientutgaven av Felleskatalogen: www.felleskatalogen.no/pasientutgave/?mainpage=/pasientutgave/show.do%3Ffilename%3D/content/pkv/G/Glucophage_Merck_83589/90961.html
Som man ser så er det uansett mange hensyn man skal ta. Og tett oppfølging før og under bruk av metformin.


#8

Vettel sa for siden:

Nå har jeg surfet litt på nett og ser stort sett bare positiv omtale av metformin. Om enn undersøkelsene spriker litt på selve effekten av middelet. Så ja, er vel som med det meste. Ved riktig bruk er det ok! Noen får hjelp av det, andre ikke.


#9

Photobscura sa for siden:

Nå er de typene acidose en bivirkning man kun kan få av metformin dersom man har nedsat lever/nyre-funksjon (om jeg ikke husker helt riv ruskende galt), og dette skal utelukkes før oppstart av medisinering, så det er ytterst sjelden, og går nok mer på nøyaktigheten til den som skriver ut reseptet. Ellers er visstnok metformin et av de tryggeste antidiabetiske midlene som finnes, det er hva jeg har hørt. Jeg har hatt samme bivirkninger som kitt, men ikke LITT kvalme. Ekstrem-jeg-tror-jeg-dør-kvalme :p. Måtte bruke fire måneder på opptrapping til full dose. Men det jeg har fått beskjed om av både lege og spesialist at jo mer man reagerer jo mer bruk har man faktisk for medisinene. Så jeg satser på at det er derfor. Nå er jeg heldigvis på riktig dose uten særlige bivirkninger, bortsett fra jeg nærmest opplever metformin som et antabus mot å spise for lite. Da kommer ugget tilbake i full kraft! Bra for meg som tenderer til småspisthet.

Men, ja. Tilbake til ts sitt spørsmål, jeg ville fått sjekket meg for insulinresistens/dia II, stoffskifte, da det er mye som henger sammen, og ellers alt av hormoner og vitamin/mineralmengder mens jeg først var i gang med utredning :ja:.


#10

Kitt sa for siden:

Som sagt er jeg sykepleier og har selv brukt metformin i mange år. Ingen leger jeg har snakket med, har noen gang advart meg mot å bruke det, hverken fastlegene, diabeteslegen min eller kollegar.
Brukt som eneste antidiabetika er metformin totalt ufarlig og kan ikke gi hverken ketoacidose eller hypoglykemi.

Vil tro at innen din manns fagfelt, er ikke metformin det medikamentet han har mest med å gjøre. Han ser det vel bare de ytterst få gangene det har blitt feil brukt eller misbrukt!

I Norge er metformin et annerkjent legemiddel brukt både mot diabetes og insulinresistens og det er ingen grunn til å advare mer mot bruken av metformin enn mot noen andre legemidler. Så fremt det er brukt riktig, så klart! Men det gjelder jo alle legemidler, selv en "uskyldig" paracet!;)


#11

Vettel sa for siden:

Absolutt! Han liker å tro han vet mye, men ikke riktig alt. Er jo en grunn til at det finnes ulike spesialister.

Spurten mannen i mail, dette svarte han: Jo Metformin kan orsaka Laktatacidos som är ganska farligt...

Så medlet används bara av de som ha typ 2 diabetes (vilket är ju insulinresistens i merparten) och som inte ha några njurbesvär. Läste igår att det var det enda medlet för detta tillståndet där det var visad en ökad överlevnad jamförd med andra mediciner, det är nog därför den ha ökad och blivit en "mode" bland internmedicinare.

För PCO vet jag inte, skall fråga en gynekolog nästa gång jag ser en... har själv inte stött på någon patient som ta medlet för detta ändamålet iaf.
Som PCO patient ha man ju inte nödvändigvis problem med glucoseomsättning och insulinnivå så jag vet inte.... Ingår inte i "indikationer" för läkemedlet, så det är så kallad "off label" prescription.

Kolla upp det och maila dig :))


#12

Kitt sa for siden:

Måtte jo lese litt jeg også og har ikke endret mening!;)
Lactatacidose er ikke det samme som ketoacidose og er veldig sjeldent. Forkommer hos pasienter som allerede har problemer med nyrene og kan tom forkomme hos dia2 pasienter som ikke får metformin.

En kort innføring i PCOS!

Der står det jo ganske tydlig at det er insulinresistens som er hovedproblemet.

Håper mannen din treffer på en gynekolog som kan gi oss alle en brukbar og forståelig forklaring på det ene eller det andre!:D


#13

Nahla sa for siden:

Oi, her var det mange svar :)

Metformin virker utifra dette ganske uaktuelt - uansett om det har dårlige bivirkninger eller ikke. Jeg er ikke overvektig, og hvis middelet ikke har noen særlig virkning for folk med PCOS så er det nok ikke nødvendig for meg :p

Men Vettel, det du skrev om COS og PCOS var litt interressant. Jeg forsto ikke helt hva som egentlig var forskjellen mellom de to diagnosene?

Jeg har egentlig fått vite svært lite av både lege og gynekolog ang. blodprøveverdier eller annet rundt sykdommen. De har bare sagt "det går bra, gi det litt tid" og tilbudt meg p-piller for å få tilbake menstruasjonen. Men etter jeg begynte på lavkarbo har den kommet tilbake hver mnd uten p-piller.

Hmm, nei jeg tror nok jeg bør kreve et mer skikkelig svar av gynekologen om hva som egentlig skjer inni meg :p hehe, og ta en full utredelse slik Photobscura foreslo :)


#14

Photobscura sa for siden:

Det høres bra ut! Og det at du har lagt om til lavkarbo er nok det lureste du kan gjøre da det fungerer hormonstabiliserende, og man behøver ikke å være overvektig for å ha hormonforstyrrelser ;).
Men jeg ville nok, når jeg tenker meg om, ta en glukosebelastning og en c-peptid når jeg først var i gang. Slanke mennesker kan også få dia II, som gjerne er konsekvensen av insulinresistens som gjerne er knyttet til pco(s) (sykdomsbildet er utrolig individuelt her, altså). Om ikke annet, så for å ha det i bevisstheten, og kunne se eventuelle bedringer.
Metformin trenger du bare dersom du ikke klarer å styre blodsukker og insulinnivå selv via kosthold. Jeg går på metformin, men det er bare fordi at jeg er så himla insulinresistent, at kostholdet bare holder det i sjakk :o.


#15

Vettel sa for siden:

Kort fortalt så er PCO cyster på eggleder (stokk??) uten de andre tilleggssymtomene. Og PCOS er cyster + tilleggssymptomene. Se mitt innlegg #3. :)
Men hormonprøve bør de ta.

Hos mange forsvinner cystene av seg selv. Jeg ventet en halvt år eller noe, før jeg ble operert. (da de opererte meg så hadde det kommet en til, på andre siden)
Med mindre du forsøker å bli gravid, så kan du vente og se. Eller har mye smerter, som var i mitt tilfelle. Cystene lager litt krøll i hormonene, derfor de måler dette. Altså hormonene som er med på graviditet-delen.

Gud så dårlig til å forklare meg idag! feber hode


#16

Photobscura sa for siden:

Man kan også ha PCOS uten cyster ;).


#17

Nahla sa for siden:

Takk for svar! Dette gjør ting litt klarere :D

Jeg har ikke planer om å bli gravid ennå nei, så sånn sett er det ikke noe problem. Men er PCOS (tror det er det jeg har siden jeg har cyster+noen tilleggsymptomer) noe jeg bør tenke over nå da, selv om jeg ikke ønsker å bli gravid? Jeg har jo ikke noen særlig plager med det til vanlig, men likevel bør jeg vel bare fortsette med lavkarbo, eller?

Jeg håper ikke jeg har insulinresistens/begynnelse på diabetes, men jeg skal be om at dette også testes slik at jeg vet mer! :) Tusen takk igjen for all hjelp :)

En siste ting, ser at ketolysekuren "virker" best/bare på folk med mer enn 10 kg overvekt, den vil ikke fungere på noen kosmetiske kilo da? :p Har lyst til å prøve den, ikke spesielt for å gå ned i vekt, men pga andre gevinster ifh til hud, hår, energi og slikt.


#18

Vettel sa for siden:

Lavkarbo er bare bra for de med PCO/PCOS! Finnes til og med egen "side" for det her inne. Selv om du ikke har plager nå, så kan det jo gi deg plager. Og er vel bedre å bli kvitt det uten operasjon og medisiner, og heller spise riktig.
Ang. ketolyse vet jeg ikke. Men hva med en streng variant av fedon eller south beach?


#19

Fishi2009 sa for siden:

Jeg gikk ned 12 kg før forrige gang jeg tok innvendig UL. Jeg hadde over 17 cyster på hver eggstokk før jeg begynte på lavkarbo, men den siste UL'en viste kun 7 stk på hver eggstokk.

Legen sa at jeg bare måtte fortsette med lavkarbo :D Jeg tok lap i januar, hvor alle cystene mine ble brent hull i. Skal til kontroll i mai, håper de fortsetter og holde seg borte, selv om jeg dessverre har gått opp mange kg i det siste :eek:

Lykke til!


#20

Nahla sa for siden:

Takk for svar :)

Fishi: Det er tydelig at lavkarbo hjelper mye for å bli kvitt cystene! :d Så lavkarbo er nok det beste og mest naturlige måten å holde dem i sjakk på syns jeg hvertfall.

Gjerne fortell hvordan det går i mai! Jeg er spent på å høre :d


#21

Kanutten sa for siden:

Jepp, syndromet er forskjellen.. De som har PCO har cyster, de som har PCOS trenger ikke ha cyster, men har likavel trøbbel med hormonene.. Naboen er gynokolog.. Måtte spørre... :p


#22

Kitt sa for siden:

Og tusen takk for det!:klem:


#23

Myrull sa for siden:

Jeg har PCOS uten cyster, men hormonene mien er såpass skrullete at jeg ikke blir gravid. Vert gjennom flere runder IVF.
Virker som mange bruker metformin for å bli gravide.

Håper at det blir litt mere normalt etter vert. :)


Lavkarboforumet er i en flytteprosess, denne versjonen av Lavkarbo.no er fortsatt under utvikling. Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.