< Tilbake til oversikten

Skaldemans kokebok

#1

Pinne sa for siden:

Jeg lurer på om jeg må skaffe denne til XXX, for å prøve å motivere ham litt til å holde på lavkarbolinjen en stund. Men er den leselig for en sliten 75-åring? Er det forslag til mat for frokost og lunsj også, eller er det bare middager? Er den basic nok for en som ikke er interessert i kosthod?

Jeg orker ikke kjøpe den hvis den bare blir liggende, men jeg føler jeg må prøve å inspirere ham en liten smule siden han ikke klarer å motivere seg selv.

Eller er det kanskje noen andre bøker med matforslag som kan motivere en gammel mann som ikke kan bruke internett og ikke søker informasjon selv?


#2

arkine sa for siden:

om han ikke er intresert i kosthold hjelper det lite og kjøpe den boken ,,
skal mannen slankes ? 75 år må de vel får gjøre som de vil ,,
eller vil han det selv ?


#3

Pinne sa for siden:

Jeg ønsker ikke å svare på spørsmålene, det høres til privatsfæren. Jeg er ute etter at noen forteller meg litt om boken sett i lys av det jeg forteller at den skal brukes til.


#4

arkine sa for siden:

det er greit det..men tror likevel ikke han får så mye ut av den boken om han ikke er intresert i kosthold,men du kan jo låne den på bibloteket og vurdere boken sev


#5

Trolljenta sa for siden:

Boken inneholder flere kategorier av oppskrifter: Tilbehør, frokost, kjøtt, fisk, salater, supper, sauser & sånt og desserter.

Vet ikke om den kan anbefales utifra informasjonen du skriver. Kommer vel an på om han er i stand til å lage noe mat selv og hva han liker av mat.


#6

Pinne sa for siden:

arkine: Forstår jeg deg rett hvis jeg tolker svaret dit til at man ikke får idéer til måltider (spesielt frokost og lunsj) ved å bla i boken hvis man ikke har mer inngående kjenneskap til lavkarbokosthold?


#7

Pinne sa for siden:

Han lager mat selv, men har ikke så god greie på hva som er proteiner og karbohydrater. Så hvis han kan få ferdige forslag til hva han kan spise er det veldig hjelpsomt for ham. Vi er ellers andre rundt ham som bistår og støtter, men det er greit om han av og til kan slå opp i en bok og finne en oppskrift han liker og som ikke er for komplisert, og som er litt "mannfolkmat".


#8

Veggpryd sa for siden:

Etter som jeg forstår har han gått på lavkarbo en stund, og du ønsker at han fortsetter med det? Skaldemans kokebok er en kokebok, og han finner sikkert masse godt i den - for det er det. :)

arkine: Jeg synes ikke man "må vel få lov til å spise hva man vil" er noe særlig godt svar. Å kunne leve lavkarbo - og da særlig etter Skaldemans prinsipper - vil uten tvil heve livskvaliteten på 75-åringer på mange områder utenom å bli slankere. Lavkarbo er ikke bare en slankemetode, men en endring i kostholdet som gir oss livskvalitet, humør og helse tilbake. :)

Tror kokeboken er en fin ide, jeg. Du kan jo også kjøpe selve boken til Skaldeman også "Spis deg slank" eller hva den het. Skaldeman skriver på en humoristisk måte, og gir en god innføring i hvorfor det er så bra med dette kostholdet.


#9

arkine sa for siden:

nei ikke det jeg mener ,,men om en ikke er intresert i kosthold i det hele tatt, så tviler jeg på at han får noe ut av det

men for intreserte får en ideer ja, til alle måltider ,


#10

Pinne sa for siden:

Ja, det er nettopp slik det er. Han har gått noen uker på lavkarbo, ser en effekt på grunnproblemet sitt, men ikke så veldig stor. Jeg ønsker å gjøre det litt lettere for ham å fortsette slik at han ser en større effekt. Han trenger at det blir litt lettere når det gjelder de måltidene han må ordne selv, og hvor han trenger en veiledning a la "si hva jeg skal spise så spiser jeg det selv om jeg ikke vet altfor mye om proteiner og sånt".


#11

Nannah sa for siden:

Kansje kan du om du orker finne gode oppskrifter på mat du vet han liker her inne og sette opp ukemenyer til han:) Det er litt jobb for deg, men sikkert lettere for han:)


#12

Iset sa for siden:

Jeg har ikke lest i den boken, bare i den vanlige, så jeg vet rett og slett ikke. Men jeg har sett noen oppskrifter som er tatt ut av boka og de har sett veldig lekre ut. Hadde jeg hatt den skulle du fått lånt den sporenstreks. Søren. Du kan ikke printe ut noen menyer fra Gerd sin blogg eller noe? Hun har lagt ut masse godt med bilder og oppskrifter, og så kunne du kanskje skrevet ned noen menyer og oppskrifter herfra og satt dem i en perm? Feks. noen ark med frokost-tips, lunsjtips og middagstips, og så noen sider med oppskrifter du vet han liker?


#13

BlirFjong sa for siden:

Tittet litt på den boken da jeg var innom bokhandelen for litt siden. Syns den var veldig fin og oversiktelig. Bildene av rettene så riktig så gode ut, så jeg skal i alle fall ønske meg den til jul. Hvorvidt den er nyttig for en 75 åring vet jeg ikke, men den er i alle fall nyttig for meg som nettopp har begynt på lavkarbo.


#14

Lisbeth Falling sa for siden:

Skaldemans kokebok anbefales på det varmeste. Lekre bilder, enkle forklaringer, rett og slett veldig inspirerende - jeg har laget flelre av rettene allerede :-)


#15

Kanutten sa for siden:

:heia: DET var megalurt! Lage til ukesmenyer og innkjøpsliste! Superduper julegaveidé også: "Ukesmeny, handleliste og ingredienser til de første dagene..." :heia: Kanskje gi DET til min lillebror og svigerinne sammen med den piskekjelen jeg har kjøpt??


#16

Areola sa for siden:

Jeg kjøpte Skaldemans siste kokebok på boksigneringen i Oslo for en uke siden, og på toget på veien hjem satt jeg og siklet over bildene. Jeg har allerede laget masse av rettene, hovedsakelig for de er enkle og krever lite spesielle ingredienser. Anbefales virkelig :)


Lavkarboforumet er i en flytteprosess, denne versjonen av Lavkarbo.no er fortsatt under utvikling. Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.