< Tilbake til oversikten

Null karbohydrater i løk

#1

Charlott sa for siden:

Karbohydrater i løk lagres ikke i form av stivelse slik som hos poteter, men i form av fruktan som spaltes først i tykktarmen, og gir derfor ikke noen økning i blodsukkeret.
Forsker Ingunn Vågen ved Bioforsk Øst Landvik er leder for forskningsprosjektet «Karbohydrater og polyfenoler i løk». Prosjektet er et samarbeid mellom Larvik Løk, Dybesland gård, ScandTech Pharma AS, Universitetet i Agder, Matforsk, Universitetet i Oslo og Sveriges lantbruksuniversitet.

Man bør vel kunne stole på at dette er riktig ? En herlig nyhet i så fall :D

Edit : www.bondebladet.no/mat-og-marked/2009/09/18/sliter-med-importloek.aspx


#2

frifuggel sa for siden:

Åh, stemmer dette så er jeg jo "berget" :) Spiser gjerne løk, masse løk, og savner det litt.. :o Må jo sjekkes ut, dette.


#3

Charlott sa for siden:

Samme her, løk er digg !


#4

Dietta sa for siden:

Jippi :):d:):d


#5

Furine sa for siden:

Flott! :) Gjeld det alle typar løk, raudløk, purre etc?


#6

David sa for siden:

Jo, men når man varmebehandler løk øker vel GI-en? Er ikke noen ekspert i det hele tatt, men stekt/kokt løk har jo høyere GI enn rå...?


#7

SunnhetMedSirrup sa for siden:

intresangt.

men hvordan er det med den når den varmer den opp / som i den brukeren under/over meg spurte om?


#8

Charlott sa for siden:

Har igrunn ikke peiling.... har søkt litt men ikke funnet noe.
Men, så lenge det ikke oppfører seg som karbo i kroppen burde vel det gjelde uansett ?


#9

SunnhetMedSirrup sa for siden:

alle løktyper?

fra hvitløk-til-purreløk?


#10

Charlott sa for siden:

Slik jeg tolker artikkelen trooor jeg det, men jeg vet ikke mer enn hva som står i artikkelen ;)



#12

Charlott sa for siden:

Ååååhhh....finne en løksuppevariant kanskje.... DET er godt det ! :w00t:


#13

SunnhetMedSirrup sa for siden:

oh, ja.. og herreter uten og tenke.. «nei! for mye karbohydrater!»


#14

Charlott sa for siden:

Deilig løksuppe til fire personer

Inviter venner på denne

  • 1,1 kg løk, skrelt og skåret i tynne skiver
  • en håndfull frisk timian, bare bladene
  • 6 hvitløksbåter, skåret i tynne skiver
  • 1 laurbærblad
  • olivenolje
  • en klatt smør
  • 1,3 liter med kylling- eller grønnsaksbuljong
  • salt og pepper
  • 1 baguette eller ciabatta (Bytter vi selvsagt ut med noe lovlig)
  • 115 gram ost

Hørtes ikke ille ut vel :p


#15

SunnhetMedSirrup sa for siden:

herlig :eek: :D og utrolig mye karbohydrater hvis løken telte!:eek:

men lucky us! that dosent matter anymore! ;)


#16

Furine sa for siden:

Er det litt samme greiene som med jordskokk og svartrot? Dei skal visst vere gunstig for diabetikarar i alle fall fordi dei ikkje påverkar blodsukkeret.


#17

minien sa for siden:

Et kjapt søk på løk og blodsukker på Google bekrefter dette (men da i eldre artikler):

"Karbohydrater i løk lagres ikke i form av stivelse slik som hos poteter, men i form av fruktan som spaltes først i tykktarmen, og gir derfor ikke noen økning i blodsukkeret."
www.forskning.no/artikler/2008/juni/185815

"Kepaløkens evne til å senke blodsukkeret kan sammenlignes med det man oppnår med de syntetiske blodsukkersenkende medisinene som ofte gis til diabetikere."
www.rolv.no/urtemedisin/medisinplanter/alli_cep.htm

"Fruktaner, eller fruktfibre som de også kalles, er med på å gi løken sin søte smak. Dette karbohydratet gir allikevel ikke noen økning i blodsukkeret."
www.gartner.no/web/nyheter/?id=55

Om alle er like seriøse og troverdige er ikke jeg den rette til å svare på. :)


#18

Gracella sa for siden:

Merker godt at løken spaltes i tarmen - jeg fungerer som et middels stort gasskraftverk når jeg spiser gul løk :rolleyes:.

Heldigvis er det ikke så galt med rød løk og hvitløk :D


#19

SunnhetMedSirrup sa for siden:

nå spiser jeg kylling med DEN løk-smør-cremefresh-soyamelk sausen!

herregud så god smak! lengesiden jeg har spist så mye løk! var redd jeg:rolleyes:

takk for denne tråden! :D


#20

galbi sa for siden:

Viss dette stemmer er det fantastisk :) håper på en bekreftelse på at det stemmer,løk setter jo god smak på det meste :)


#21

bondetuppa sa for siden:

[LEFT]Ble litt nyskjerrig på videre info, så jeg sendte en epost til Nina Vågen. Her er svaret jeg fikk:)[/LEFT]

[LEFT]Jeg går ut fra at du har lest om fruktaner, som er løkens lagringskarbohydrat, på samme måte som stivelse er det for f.eks poteter og korn. Fruktaner er fruktose-polymerer, litt enkelt forklart kjeder av fruktosemolekyler (fruktose=fruktsukker). Fruktaner brytes ikke ned i fordøyelsessystemet vårt, og fører sånn sett ikke til noen blodsukkerøkning. Først når de kommer til tykktarmen blir fruktanene nedbrutt av 'snille' fordøyelsesbakterier. Det er de som får energien fra fruktanene, og de står dermed sterkere i konkurranse med skadelige bakterier. Fruktan er derfor veldig positivt for tarmhelsa, og kan bidra til å forebygge tarmkreft. [/LEFT]

[LEFT]Løk inneholder mye fruktan, men i tillegg inneholder den også sukker, både som druesukker, fruktsukker og rørsukker. I forsøk hos oss de siste par årene har forholdet vært at vanlig løk inneholder ca dobbelt så stor mengde sukker som fruktan : 5-10g sukker og 2.5-6g fruktan per 100g fersk løk. Så helt uten kalorier er jo ikke løk, men kaloriinnholdet er veldig lavt sammenlignet med det meste andre man kan spise. Ekstremt mye smak og sunnhet pr gram karbohydrat i hvertfall :-) Så vidt jeg kjenner til skjer det ingen endringer i fordøyeligheten hverken med sukkerartene eller fruktanet selv om man varmebehandler løken.[/LEFT]

[LEFT]Håper dette var godt nok svar på det du lurte på.[/LEFT]

[LEFT]Vennlig hilsen[/LEFT]

[LEFT]Ingunn Vågen[/LEFT]


#22

Nille sa for siden:

Interessant tråd. Det er garantert ikke 0 karbohydrater i løk. Det er sukkeret i løken som gir det høye karboinnholdet.

.... noe Nina Vågan bekreftet med dette:

Sukkeret er en av årsakene til at løken karamelliseres når den stekes lenge.
Nå vi på lavkarbodietter teller karbohydrater går vi ut fra løk i RÅ tilstand.
5,7 karber pr 100 gram :):)


#23

Mona_K sa for siden:

Så for meg som er litt treig.. Da kan jeg ikke spise serlig mye løk ? ut i fra det nille sier ? =)


#24

Mona_K sa for siden:

ingen? som vet ? blir bare forvirra noen sier ditt og noen sier datt =)


#25

nellie sa for siden:

spis normale, fornuftige mengder så går det bra:)
Hvis du benytter deg av en spesiell diett, så er det jo bare til å følge reglene til den sånn i forhold til hvor mye karbohydrater du skal ha og lignende.


#26

Kitt sa for siden:

Løk vokser under jorda, så den er i utgangspunktet "ikke lov" på ketolyse. I tillegg har den høy egenvekt!:eek:
Men, vi skal jo leve på lavkarbo også, så løk er tillatt i små mengder om man, som Nellie sier, tilpasser mengden karber til det retningen man selv fører!:)


#27

Mona_K sa for siden:

Ja ble bare forvirra=) den forsker damamener det er trygt pga det tarm greiene og folk slapper av og så pluttselig så stemmer det ikke? hehe er litt ekstra treg i dag =) påskemodus å barnefri:D


#28

nellie sa for siden:

Oi. Visste ikke at den ikke var lov på ketolyse.. Jeg spiste masse løk når jeg ketolyserte..


#29

Kanel_i_kursiv sa for siden:

Tror konklusjonen blir omtrentlig sånn:
På ketolyse inneholder løken for mye karbohydrater til at du kan spise store mengder (følg rådene i boken, vei og regn ut)
På for eksempel Fedon Lindberg, der fokuset ligger i større grad på blodsukkerstigning og GI, er løk bra :-)

Som nellie (var det ikke?) sier tidligere i tråden, følg rådene for kostholdsfilosofien du følger, så går alt så meget bedre ;-)

God påske!


#30

Mona_K sa for siden:

takk folkens =)


#31

Borghild sa for siden:

Jeg kan spise litt rå løk (1/2 tynn skive), men får utslag på blodsukkeret av stekt løk. Er veldig følsom mot karber da.


Lavkarboforumet er i en flytteprosess, denne versjonen av Lavkarbo.no er fortsatt under utvikling. Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.