< Tilbake til oversikten

Hvilken kostholdsfilosofi bør jeg følge?

#1

brud09 sa for siden:

Hei!

Jeg har smuglest på dette forumet lenge, uten å få ut fingeren og komme igang med lavkarbokosthold ;) Men nå VIL jeg ha vekk bilringen og føle meg vel igjen. Skal ned ca 10 kilo, fra 70 til 60 tenker jeg. Er 169. Har ingen allergier, men sliter en del med treg og vond mage. Tåler ikke "vanlig" norsk kosthold, da er magen gåen i flere uker. Men jeg er så i tvil om hvilken kostholdsfilosofi jeg bør bruke. Noen som har noen innspill? Tips til bøker jeg bør kjøpe?

Blir glad for alle svar :)


#2

brud09 sa for siden:

Jeg har forresten prøvd meg på spis-deg-slank konseptet til Fosseid for ca et år siden. Det fungerte utrolig bra! Og jeg gikk ned 15 kilo, som jeg har klart å holde vekk også :) Men jeg må jo finne et kosthold jeg kan leve med resten av livet, i og med at magen protesterer på "vanlig" norsk kosthold! Og jeg kan jo ikke leve på ferdigretter.. Det blir kjedelig for mannen min stakkars ;)


#3

arnakristin sa for siden:

Hei,
Jeg vil anbefale at du leser om de ulike kostholdsfilosofiene her, forum.lavkarbo.no/forumdisplay.php?f=6 og så velger du en du føler du kan leve med. Bøker vedrørende de ulike lavkarbo retningene får du lånt på biblioteket.

Her er en briljant liten innførings brosjyre på lavkarbo, www.lchfnorge.no/lavkarbo3minutter.pdf

Det er bedre om du kan finne noe som passer for deg enn at vi trøkker en filosofi nedover hue på deg. …for selvfølgelig synes vi at den filosofien vi selv har valg er best, men det er jo ikke sikkert den passer for alle andre.


#4

brud09 sa for siden:

Men er det slik at man må veie så så mye for å følge en spesiell kur? Eller kan man følge alle uansett hvor lite man skal ned?


#5

brud09 sa for siden:

Takk for svar forresten! :)


#6

arnakristin sa for siden:

Hei,
Betegnelsen lavkarbo er en paraplybetegnelse for karbo reduserte kosthold fra omtrent 0 til 150 kh pr dag. De fleste som ikke er i ketose ligger nok på 40 – 60 kh pr dag mens Lutz (boka: Bedre uten brød) anbefaler opp til 72 kh.
Dersom du skal i ketose vil jeg nok anbefale deg å veie og regne ut kh i begynnelsen, ikke alltid lett med øyemål. Jeg må innrømme at jeg kun har kontrollveid ulike grønnsaker et par ganger da jeg i utgangspunktet har et godt øyemål for vekt. Du kan velge hvilken retning du selv ønsker. Noen derimot mener at man ikke bør velge ketolyse dersom man skal ned mindre enn 10 kg.
Jeg valgte ketolyse fordi reglene er veldig klare og etter min menig veldig enkelt å forholde seg til mens andre synes den er veldig begrensende. Tenk igjennom hva du liker å spise og se på det i forhold til de ulike lavkarbo retningene. Les bøker og lær en masse om den lavkarbo retningen du har tenkt å følge jo mer du lærer om lavkarbo dess lettere er det å holde seg der.


#7

Gracella sa for siden:

Ketolysekuren er i utgangspunktet for de som har ti kg eller mer som de skal bli kvitt.
Du er jo ikke akkurat overvektig i utgangspunktet, så det er ikke sikkert at ketolyse vil gi deg det ønskede resultat. Med ketolyse vil kroppen justere seg inn til en normalvekt - og det er nok noen kilo over det rådende kroppsidealet, for å si det pent.
Uansett er ketolyse/lavkarbo sunt og helsebringende og kroppen vil fungere mye bedre for de fleste.
Du kan helt sikkert få mange helsegevinster ved å spise ketogent eller generell lavkarbo, så les deg opp på de forskjellige filosofiene og finn ut hva du kan leve med.
Lykke til :)


Lavkarboforumet er i en flytteprosess, denne versjonen av Lavkarbo.no er fortsatt under utvikling. Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.