
Summer sa for siden:
Hvis det var valg i dag, hva ville du stemt på?
Summer sa for siden:
Hvis det var valg i dag, hva ville du stemt på?
Photobscura sa for siden:
Rødt!
mofe sa for siden:
Ville sittet hjemme, siden jeg ikke har NOK kunnskap til å velge hverken det ene eller det andre..
Summer sa for siden:
Man kan stemme blankt, kan man ikke?
Distrea sa for siden:
Om man ikke har peil på politikk, så tenker jeg at de fleste har ett eller kanskje to partier som de veit dem ikke ville stemt på. Jeg er a den oppfatningen at det da er bedre å trekke lodd og stemme på ett a de andre enn ikke stemme i det hele tatt :D
Photobscura sa for siden:
Og så er det greit å se hvilke partier som drar med seg hvilke på lasset med tanke på samarbeidsregjering.
Carisma sa for siden:
Jeg har allerede stemt i det ordentlige valget også :ja: Greit med alt som er gjort!
noraa sa for siden:
Jeg stemmer Rødt!
Kunnskap om politikk og partiene er helt klart viktig når man skal velge, men de fleste mennesker har jo sine verdigrunnlag. Hvis man synes det er vanskelig å orientere seg i jungelen av valgkamputspill, kan man heller prøve å finne ut hva grunnverdiene er hos de forskjellige partiene.
Og man kan, som Photobscura sier, være litt taktisk og se hva man kan stemme for å støtte opp om en samarbeidsregjering. :)
Godt valg!
trollmamma sa for siden:
Har vekslet mellom Ap og SV tidligere, men lander på Ap i år.
Lava sa for siden:
Tro det eller ei, vingler mellom Ap og Frp... :lol:
Hvilken kombinasjon!
Løvetann sa for siden:
Sympatiserer med flere partier. Kunne nok gjerne valgt Rødt, men jeg stemte SV for å gjøre dem sterkere i en eventuell rød-grønn regjering. For det trengs, synes jeg.
:ja:
Carisma sa for siden:
Da er det jo bare å legge seg midt i mellom! ;)
Hillelille sa for siden:
Urovekkende mange som stemmer AP i den der meningsmålingen deres...:p
scartz sa for siden:
Hvordan finner jeg ut hvem jeg drar med å lasset med stemmen min? :p
Areola sa for siden:
Scartz, har du prøvd en eller flere valgtester? Les deg opp på de to-tre som kom høyest og bestem deg for hvilke saker som er viktig for deg :)
Areola sa for siden:
Jeg tror forresten at jeg stemmer sv i år. Jeg har så langt ikke sett noen andre som vil ha med tennene i helsetjenesten (og har satt det som en hovedsak) , og det er det viktigste for meg akkurat nå.
Summer sa for siden:
Venstre vil innføre gratis tannbehandling for utsatte grupper, og redusere prisene på alle nødvendige tannlegebehandlinger.Kampanjesidene til Venstre finner du her.
LenaBeatrice sa for siden:
Jeg vil stemt rødt, helt klart.
Sansynligvis AP.
Men jeg har ikke stemmerett i Norge, ikke i stortingsvalget.
Er jo svensk statsborger.
Areola sa for siden:
Takk for tips :) Jeg må tydligvis orientere meg litt mer :)
Photobscura sa for siden:
Hmmm ... Søstra mi er svensk statsborger, mener da bestemt at hun kan stemme ...?!?
Jeg stemmer Rødt fordi jeg synes de fortjener plass på tinget. Selv om jeg ikke er fullstendig enige med dem om alt (men kanskje minst uenige :p -det er det vi har kommet til, haha), så trenges det en ny rød/sosialistisk opposisjon, ettersom SV har blitt så svekka i en regjering hvor AP hadde flertallet.
Og et sånt aproppos: Jeg håper snart at folk ser lengre fremover enn fire og fire år. Det er det som er litt trasig, at mange tror at alle valgløfter skal bli innfridd den første ukene med ny regjering. Sånn fungerer det jo ikke.
Photobscura sa for siden:
Og så lurer jeg på om jeg tør å lufte noen små tanker (eller, de er vel relativt store), og vil bare advare om at dette er mine personlige tanker om det politiske livet i Norge.
For de som overlevde åttitallet, og begynnelsen av nittitallet, med Thatcher som statsminister i 79-90, og med, forsåvidt en langt snillere høyre-regjering i Norge under Willoch fra -83, helt til Syse tok over på slutten av åttitallet (hvilket ikke akkurat endte så bra ...). Når jeg ser tilbake, jeg kan aldri huske at det har vært så mange sosialister overalt, og det ser man jo i all popkultur som viser til ungdomskulturen på den tiden. Det vil alltid oppstå motreaksjoner, særlig når jappetida gikk i grus.
Med så mange år med stort sett rødt, eller i allefall i en slags liberal orientering i så mange år, tror jeg folk er bortskjemte. Vi har blitt et veldig rikt land, og nå har vi en finanskrise. Jevnt over har det blit større forskjeller på folk, ikke fordi at vi har fått så mange flere fattige, men vi har fått mange flere rike.
Så, jeg venter på en motreaksjon, at folk skal bryte ut av konformen. Og nå lurer jeg nesten på om det må til en konservativ overtagning av landet for at folk skal våkne litt :o!
Ikke at jeg ønsker at Frp skal komme til makta (sorry for de som stemmer Frp, altså, dette er bare min mening), ikke bare fordi jeg er uenige med dem, men fordi jeg tror at dersom de får gjennomført bare halvparten av sin politikk så vil det ha store konsekvenser for landet langt fram i tid. Dette er et parti som aldri har vært i regjering, og med sitt flertall over høyre, så vil det i tilfelle bli en statsminister fra Frp.
Så, i ytterste konsekvens, hva vil skje med oss småfolka? Vi som er trygda/kunstnere/lavtlønna/uten utdanning? Er det en Frp/Høyre-regjering som må til for at folk skal våkne opp og holde sammen for et rettferdig samfunn?
Ja, jeg vet ikke om noen følger med på tankegangen min her, jeg er bare veldig bekymra.
Jeg har forøvrig ikke gått i en demo siden Krf-regjeringa ... :o
Carisma sa for siden:
Og så finnes det en stor gruppe mennesker som føler seg oversett, at de ikke har fått det de fortjener (fra deres sterkt subjektive synspunkt) som føler at f.eks FRP snakker et språk de forstår . Detaljer som at de legger ned hele distrikstnorge er jo et fint lite problem for de som sitter på Stovnersenteret og irriterer seg over at det er så mange mørkhudede som stjeler kafestolene deres... :rolleyes: Da er løftet om billigere og større tilgang på vinflaska de skal kose seg med i helga et større issue. Og breiere vei opp til campingvogna, så de slipper å dele med alle sosialistsnylterne som aldri har gitt de en lillefinger en gang!
Norge er et ekstrmet navlebeskuende folk. Og desverre har man en tendens til å se de tingene man liker, og lukke øya for det man ikke liker, og det er Siv og gjengen eksperter på å utnytte. Eller egentlig Hagen, siv er ganske bleik i forhold.
Jeg er også stygt redd for at de må fram i maktposisjon for at folk skal våkne. Og at det da allerede er alt for seint. For distriktsnorge, for oljefondet og for kulturnorge.
Summer sa for siden:
Ja, det er som en pendel som svinger hele tiden. En gang må den snu. Spørsmålet er bare om pendelen egentlig svinger så langt i praksis, i og med at vi "har det så godt" med velferdsstaten. Etter SV kom til makten, så var det jo et gigantisk hopp over på FrP i meningsmålingene, - som en motreaksjon på alt plunderet som var i starten med dem. Det som er spennende å se nå, er jo om pendelen har svingt helt over, og oppslutningen til FrP faktisk holder seg i praksis nå som folk faktisk skal ut og stemme på ordentlig (det er jo noe litt annet enn å uttale seg på en meningsmåling).
Jeg er veldig skeptisk til FrP i regjering, - ikke bare fordi jeg er så hoppende uenig som jeg kan blir med verdisynet deres, men også fordi jeg tror det vil være uheldig for landet vårt å ha nok en periode med et opposisjonsparti som ikke har erfaring fra å sitte i regjering. (FrP setter fingeren på viktige problemstillinger, det skal de ha. Men konklusjonene og årsakssammenhengen og løsningene deres er dårlige og i mine øyne ikke bra. )
Jeg stemmer Venstre fordi de har det verdigrunnlaget som passer mitt verdisett best, og dermed også tar avgjørelser og har holdninger som stemmer med hva jeg synes er bra. Jeg stemmer Venstre fordi de har en helthetlig politikk, og har med seg det beste fra velferdspolitikken fra venstresiden og det beste fra økonomipolitikken fra høyresiden.
Carisma sa for siden:
Jeg syns også venstre er det helt klart mest edruelige partiet for tida. Men jeg feiget ut av redsel for at de må slå seg sammen med for mange på ytterste mørkeblå fløy, og stemte tradisjonellt utfra min bakgrunn.
Kula sa for siden:
Hehe, jeg fikk en mail i dag med tittel "Å ta en SV":
"Ti kamerater spiste middag sammen på restaurant hver dag. Regningen kom alltid på 1.000 kroner totalt. Siden det var stor forskjell i inntekt og formue hos de ti, ble de enige om å dele regningen på samme måte som skattesystemet. De fire fattige slapp å betale. Den femte betalte kr. 10, den sjette kr. 30, den syvende kr. 70, den åttende kr. 120, den niende kr. 180 og den tiende og rikeste skulle betale kr. 590.
Alle var fornøyd med ordningen inntil restauranteieren en dag tilbød dem rabatt. De var stedets beste kunder, så han tilbød et avslag på kr. 200,- per middag. Fortsatt ville gruppen dele regningen etter skattemodellen, så de fire fattigste skulle ikke betale. Spørsmålet var hva som skulle skje med de seks andre, hvordan skulle rabatten fordeles? Kr. 200 delt på seks ble kr. 33,33 i avslag. Det betød at person fem og seks ville få betalt for å spise, og det var klart urimelig. Restauranteieren foreslo å redusere regningen omlag likt for alle, og ville utarbeide et forslag. Det innebar at også den femte fikk spise gratis, og den sjette skulle betale kr. 20, den syvende kr. 50, den åttende kr. 90, den niende kr. 120, mens den rikeste fikk redusert regningen fra kr. 590 til kr. 520. Alle fikk lavere pris og ingen kom dårligere ut enn før.
Utenfor restauranten begynte de imidlertid å sammenligne hva de hadde spart. Jeg sparte bare en tier, mens han sparte kr. 70 sa sjettemann og pekte på den rike tiendemannen. Akkurat, sa femtemann, som også fikk kr. 10 i avslag. Han er rik, men fikk likevel syv ganger så mye som jeg. Hvorfor skal de rike alltid få mest, ropte den syvende, som fikk kr. 20 i rabatt. Og vi fikk jo ingenting, ropte de fire fattigste i kor. Dette systemet utnytter de fattigste. Stemningen ble rask så hatsk at de ni banket opp tiendemann. Neste kveld kom han ikke på middagen, så de spiste uten ham. Da regningen kom oppdaget de noe enda viktigere. Det manglet 520 kroner."
scartz sa for siden:
Jada det har jeg, og jeg vet hva jeg skal stemme; Høyre. Men jeg vet ikke "hvem som dras med lasset" for det.
Carisma sa for siden:
Frp og høyre er vel de eneste som har stått framt og sagt de kommer til å smarbeide. Motparten blir vel som nå, AP, SV, Sp. Venstre og KRF svimer rundt i mitdten, og avventer for de vil ikke leke med Erna hvis Siv også skal være med og leke.
Summer sa for siden:
Fantastisk bra! :lol:scartz sa for siden:
Ok, takk for opplysningen :)
Lavkarboforumet er i en flytteprosess, denne versjonen av Lavkarbo.no er fortsatt under utvikling. Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.