< Tilbake til oversikten

Forvirring rundt telling av karbohydrater

#1

Kiira sa for siden:

Hei, jeg er ny her og har akkurat startet på ketolyse kuren.

Jeg har et spørsmål vedr karbohydratinnhold i forskjellige matvarer.

Såvidt jeg har forstått, så skal jeg trekke fra kostfiber fra karbohydrat innhold for å få netto karbohydratinnhold, som er det tallet jeg skal forholde meg til.

Når jeg da går på matvaretabellen matportalen.no/matvaretabellen

og bruker denne utregningen, så får jeg enkelte matvarer som f.eks broccoli og aubergine til å inneholde 0 netto-karbohydrater. Stemmer dette? :confused:


#2

Yonah sa for siden:

Nei, på norske matvarer er fiberinnholdet allerede trukket i fra. Du skal telle karbene slik de står på næringsinnholdet på pakkene. Det du kan trekke i fra er sukkeralkoholer på sukkerfritt godteri. Feks karboinnhold: 30g hvorav sukkeralkoholer: 49g = 1g netto karb.


#3

Kiira sa for siden:

Ok, takk for svar! :)

Godterier er ikke noe problem for meg, for det spiser jeg ikke uansett. Mer bekymret for at jeg skal få i meg for lite grønnsaker med 15-20 gram karber pr. dag, selv om jeg velger de med lavest innhold.

Du mener altså at karbohydratinnholdet i Matvaretabellen fra Helsedirektoratet også er fratrukket kostfiber allerede?


#4

Kitt sa for siden:

Ja, i alle norske "innholdsfortegnelser" er kostfibrene allerede trukket fra!:ja:


#5

Kiira sa for siden:

Supert, takk for svar! :)


Lavkarboforumet er i en flytteprosess, denne versjonen av Lavkarbo.no er fortsatt under utvikling. Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.