www.abcnyheter.no/node/86966
"New York (NTB-Reuters): I en amerikansk undersøkelse der mer enn 5.000 voksne amerikanere deltok framgår det at de som drakk lettbrus daglig hadde 67 prosent større sjanse for å utvikle type 2-diabetes i løpet av få år.
De som drakk lettbrus fikk også lettere høyt blodsukker og la også på seg rundt midjen, opplyser forskerne bak undersøkelsen"
"Det er imidlertid uklart om det er lettbrus i seg selv som er årsaken, ettersom mange av dem som drikker lettbrus kan være overvektige fra før, og allerede ha en usunn livsstil.Det er imidlertid uklart om det er lettbrus i seg selv som er årsaken, ettersom mange av dem som drikker lettbrus kan være overvektige fra før, og allerede ha en usunn livsstil."
I alle verden! Konkluderer de bare med at lettbrus sannsynligvis gir diabetes, for det er jo det vi holder på å undersøke??
Fra bladet Diabetic care som det linkes til i artikkelen: care.diabetesjournals.org/cgi/content/short/32/4/688 CONCLUSIONS— Although these observational data cannot establish causality, consumption of diet soda at least daily was associated with significantly greater risks of select incident metabolic syndrome components and type 2 diabetes.
Hvis jeg skjønner teksten rett, så er undersøkelsen basert på spørreskjema og deretter tre undersøkelser av et utvalg (fastende glukose og måling av livvidde). Det jeg lurer på, er jo hva ellers de spurte etter mhp livsstil og matinntak.
Nå må man betale for å lese hele artikkelen, og så interessert er jeg ikke - men det var da noen merkelige konklusjonerde har dratt ut av det man kan lese her i alle fall.
Ha en fortsatt god påske :)
Jeg synes undersøkelsen og konklusjonen var dratt på litt tynt grunnlag, men jeg tror nok allikevel at det har noe for seg. Det er hvertfall bevist at enkelte søtstoffer påvirker insulinet og en økning av insulin gir lavere blodsukker og påfølgende søtsug for endel. Og da inntar man gjerne mer og insulin øker enda mer, og etterhvert vil man slik jeg ha skjønt det, kunne bli insulinresistent og det kan i sin tur føre til diabetes 2. Svært forenklet, men hovedessensen er bevart slik jeg har lest det hvertfall.
Er det mulig å lage en så useriøs undersøkelse? Her manglet det en god del ang. hva disse menneskene spiste.
Skal jeg da komkludere med at selv om jeg er insulinresistent og ha spist masse karber, så er det mindre sjanse for meg å få diabetes 2 fordi jeg ikke drikker lettbrus?
Hjelpes:eek:
[quote=Maimor;698554] Det er hvertfall bevist at enkelte søtstoffer påvirker insulinet og en økning av insulin gir lavere blodsukker og påfølgende søtsug for endel. quote]
Svar:
Sukker og søtningsstoffet aspartam gir begge søtsmak via smaksreseptorer i munnen.
Sukker spaltes i tarmen til glukose og fruktose, som så begge taes opp fra tarm til blodbanen. Det er bare glukose som stimulerer til insulinsekresjon.
Søtningsstoffet aspartam stimulerer ikke til insulinsekresjon i kroppen.
Svaret er gitt av professor Svein Olav Kolset, ved avdeling for ernæringsvitenskap Universitetet i Oslo.
Lavkarboforumet er i en flytteprosess, denne versjonen av Lavkarbo.no er fortsatt under utvikling.
Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.