< Tilbake til oversikten

Intoleranse for karbohydrater

#1

Donna sa for siden:

Eg lurer altså på dette. Når man lever på ketolyse i perioder. Tåler man da etter en stund karbohydrater dårligere?
Og så lurer eg på en ting til vist :)
Eg måler med stix om kvelden , ca 2 timer etter siste måltid. Og resultatene har vært fin hele veien. Men eg lurer på om det er en indikasjon på at eg har vært i ketose hele dagen? Eller kan kroppen hoppe ut og så rett inn igjen i ketose på kvelden? Den bruker vel litt tid på å omstille seg? Synes bare at eg enkelte dager spiser ganske mange karber og likevel er i ketose :confused:


#2

Fungirl sa for siden:

Man vil nok tåle karbsene mindre etter en stund, altså at man enten går fortere opp igjen eller at den generelle helsetilstanden blir dårligere. Jeg får veldig vondt i magen av karbs, men det fikk før jeg begynte på ketolyse så jeg tåler ikke karbs uansett. Viktig er at opptrappingen skjer gradvis liksom :)

Er du i ketose om kvelden så har du vært det hele dagen, men er ikke dermed sagt at du går ned selv om du er i ketose. Noen er i ketose med 50 g karbs for dagen men går nødvendigvis ikke ned.
Men du skal vel ikke være i ketose hvis du ikke går på en kur der ketose er innbefattet. Generell lavkarbo er vel noe i retning av Fedon og da skal man ikke være i ketose.


#3

Torkil sa for siden:

Hei
Etter en stund i ketose vil man ha økt følsomhet for karbohydrater, spesiellt de "raske". Dette vil man merke som uvelfølelse, mageknip, svimmelhet m.m. hvis man skeier ut med mye KH en dag.
Det blir en slags "vaksinasjon" mot å spise denne usunne kosten.
Det anbefales av samme grunn gradvis økning av karbohydratene etter endt kur samt selvfølgelig "langsomme" karbohydrater frem for "raske"
Vennlig Hilsen
Torkil :)


#4

Donna sa for siden:

Tusen takk for gode svar :)


#5

froken sa for siden:

Jeg forstår det ikke,men når jeg sjeier ut med karbo får jeg en fæl verk i høyre lår.:confused: Det er så vondt at jeg har problemer med å få sove. Er det noen andre som har kjent noe lignende?


#6

Trudeh sa for siden:

Jeg har hatt et par planlagte sprekker, og jeg ble utrolig dårlig. Det dreide seg om et par-tre pizzabier for en tid tilbake. Dagen derpå og de påfølgnede dagene var jeg helt elendig form. Jeg sammenligner det med ordentlig fyllesyke :-)
Hodepine, kvalme, trøtthet, ullen i hode og urolig søvn. For meg er dette nok til at jeg ikke "sprekker" så ofte. Altså: kroppen sa ifra om at dette er ikke bra for deg!! Og jeg er selvfølgelig enig. Nå dreier utskeielsene om gulerot i grønnsakssuppa, kålrot til pinnekjøttet eller en bitteliten finncrisp til spesielle anledninger. Skal unne meg litt av det i påska...pinnekjøtt og finncrisp. Jeg har holdt på med ketolyse siden oktober og har redusert vekta med 17 kg, det er fantastisk deilig, men det beste er alle de andre fordelene med det. Jeg kommer til å ta en pause i påska, trenger det føler jeg. Mest for å få en flying start på ketolysen etter påske igjen. Har tanker om å gå ned ytterligere 7-8 kg.:) Uten at jeg har tenkt over det noe særlig....er målet innen rekkeviddet før sommeren-jippi!


#7

lura sa for siden:

jeg har vært utrolig dårlig form nå helt siden helga hvor jeg hadde en kjempesprekk:(kvalm.svimmel og rett og slett følt meg skikkelig dårlig..Istad måtte jeg gi slipp på det jeg holdt på med fordi jeg holdt på å svimme av... usj..


#8

Superleila sa for siden:

Etter tre uker på ketosen var vi på Mc Donalds og spiste, eneste mulighet da vi var på farten, og salatene så ikke noe gode ut så tok en burger og spiste den men lot det meste av brødet ligge. Men enda fikk jeg skikkelig vondt i magen, ordentlig knip, kjentes nesten ut som rier..


#9

Muff-muff sa for siden:

Det er da en høyst normal reaksjon på McDonald's mat, ketose eller ikke? :D


Lavkarboforumet er i en flytteprosess, denne versjonen av Lavkarbo.no er fortsatt under utvikling. Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.