< Tilbake til oversikten

Jordskokk

#1

Linn H sa for siden:

Heisann!
Jeg har meldt meg inn i noe som heter kolonihagen.no etter at jeg leste en bok som heter "den hemmelige kokken" Skummel lesning om hva matvarene vi spiser faktisk er tilsatt:eek: så nå er det økologisk mat som ikke har reist langt som gjelder her hehe:D Men det jeg ville opplyse om var en grønnsak jeg mottok og har lest litt om. Det virker jo som noe midt i blinken for oss lavkarbere!Jordskokk lukter helt som potet, jeg har ikke laget noe av den enda men vil tro den har alle muligheter for å erstatte poteten.:D

Jordskokk

Jordskokk er kalorifattig. Den inneholder ikke stivelse, men karbohydratet inulin. Inulin er et karbohydrat som ikke påvirker blodsukkernivået, og kan derfor være nyttig for diabetikere. Jordskokk inneholder kalium, kalsium, fosfor, jern og natrium, og noe C-vitamin.

Lagringstemperatur:
0 - 2°C

Lagringskommentar:
Jordskokk kan lagres i lang tid, dersom den lagres kjølig, fuktig og mørkt. Hvis den blir liggende tørt og varmt mister den fort fargen og blir bløt og rynkete.
Jordskokk kan brukes rå i salater og råkost. Skal den brukes rå, bør man dryppe litt sitronsaft over straks etter skrelling, ellers blir den sort. Brukes mest kokt, som tilbehør til fjørfe eller annet kjøtt. Jordskokken børstes grundig, og kokes med skallet på. Det tynne skallet er spiselig, men vanligvis skrelles jordskokken før servering. Kan også brukes til puréer eller gratineres.

Jordskokk kommer opprinnelig fra Nord-Amerika og kom til Europa på 1600-tallet. Etterhvert ble den dyrket over store deler av Europa, også i Skandinavia. Jordskokk var en ganske utbredt grønnsak i Norge før poteten kom. Poteten ble som kjent meget populær på 1800-tallet og jordskokken ble mindre vanlig. Jordskokk er en liten rotknoll som er hardfør og lett å dyrke. Den er knudret, noe uregelmessig i fasongen og ligner litt på ingefær. Skallet er tynt og varierer fra gult til rødfiolett. Det sprø og saftige fruktkjøttet er hvitt eller lys gult og har en søt og delikat smak.


#2

Kristin_B sa for siden:

Ja vel ja! Jeg er trøtt :ja:


#3

Nannah sa for siden:

jeg må si at jeg ble litt skuffa første gangen jeg smakte den...den minner veldig
om vannkastanjer synes jeg.
Men det kan jo hende at jeg må ha en tilvendingsperiode:)


#4

deniz sa for siden:

jordskokk er fantastisk god å lage pure av. god som poteterstatning kokt.. og lager man pure og så koker opp med extra fløte og salt og pepper blir det en suuupergod suppe som passer perfekt til spekemat og sjømat :)
men kan vi spise denne på ketogenkost?


#5

Kitt sa for siden:

100g jordskokk inneholder 14,1g karber, så.......:nei:


#6

Karin sa for siden:

Fikk servert jordskokkpuré en gang på en restaurant. Det var godt, men den inneholder alt for mye karber. Jeg sverger til sellerirot- og blomkålmos.


Lavkarboforumet er i en flytteprosess, denne versjonen av Lavkarbo.no er fortsatt under utvikling. Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.