Jeg har gått på ketolysekuren ca en uke nå, og de siste dagene har jeg vært HELT uten energi. Jeg har deltidsjobb, og den siste uka har jeg ikke klart å holde meg våken på dagtid, og har sovnet istedet for å ta meg av studiene mine. Rett og slett sovnet over lap-topen! Jeg klarer ikke holde meg våken om kveldene heller, og klokka hav 6 MÅ jeg legge meg ned for jeg er helt tom for energi. Da sovner jeg, og har store problemer med å tvinge meg selv opp igjen for å ta meg av barna. dette har aldri vært et problem før...I tillegg legger jeg meg klokka 23 og står opp halv 8, så jeg får da nok søvn!
Er det Ketolysekuren som gjør dette med meg? Jeg har fått lyselilla utslag på ketostixen de siste dagene, det har jeg ikke hatt før. Jeg spiser regelmessig og er aldri sulten...Dette er veldig hemmende!:(
Kjenner meg igjen der ja!
Jeg startet på ketolyse på søndag og guri malla så trett jeg har vært disse 2-3 siste dagene! Helt sykt! Kroppen er ikke trett og sliten men er bare trett og tung i hodet...øynene vil bare gli igjen så snart jeg setter meg ned... :eek:
Satser på at dette går over etterhvert da.
Slik er det for meg nå. Sist uke var jeg FULL av energi, nå er jeg litt laber igjen.
Kanskje det har med mens? Kanskje jeg spsier for lite fett, får i meg for lite energi?
Håper det går over når mensen er på vei "hjem". :p
Er helt vanlig å være tom for energi de første ukene, husk på den omstillingen kroppen skal igjennom for å forbrenne fett kontro blandingsforbrenning. Så dette er absolutt innen for normalen :)
De første dagene var jeg full av energi, men det har dabbet av som sakt...
venter på boka, de skulle bestille den på biblioteket
Men...Ja, jeg tar vitaminer..og mineraler, antioksidanter, tran, magnesium, rosenrot og ginseng....
Har bytta ut salt med seltin. må bare kombinere dietten sjøl til jeg får boka. Men jeg spiser ganske bra tror jeg. De siste tre dagene så ca slik ut:
Dag 1,
Frokost:
2 egg, og bacon stekt i meierismør(veier ikke maten, men tar nok til å bli mett), 1 dl h-melk, 0,5 dl vann. 1 kopp te med kunstig søtning og kanel
Lunsj: stekt sei(stekt uten hvetemel) stekt i meierismør, med salat med baconbiter og ostebiter. 1 ss seterrømme med cayennepepper.
Middag:1 stor nakkekotelett med salat med rødløk, fetaost, oliven og olje. 1 ss seterrømme. 0,5 dl vann
Kveldskos: 3 striper sukkerfri hvit sjokolade
Denne dagen drakk jeg minst 2-3 liter vann i tillegg til det som står her, samt et par kopper kaffe og en halv liter pepsi max
Dag 2.
Frokost: 2 egg, litt bacon stekt i meierismør. Litt salat med rødløk i. 1 dl h-melk, o,5 dl vann
Lunsj: Salat med fetaost, oliven, olje og baconbiter. 1 SS seterrømme blandet inn i den. En halv advocado. 0,5 dl vann.
Middag: Biffsnadder stekt i meierismør, stekt løk og chaminong, litt salat med 2 ss creme fresh. 0,8 dl vann
Kveldskos...Frosne bringebær med litt matfløte og splendastrø (altså søtningsstoff)
pluss drakk to og en halv 0,6 dl flasker med vann i løpet av dagen, og en del pepsi max
Dag 3(i dag):
Frokost.
2 egg og bacon stekt i meierismør. Litt salat. 0.5 dl vann, en kopp te m kunstig søtning og kanel.
Minimellommåltid i håp om å få opp energien: 1 (bare 1) appelsinbåt...og 0,3 dl vann + et par glass pepsi max, og en kopp kaffe med h-melk
Lunsj: Rester fra biffsnadderet i går, med salat og creme fresh. 0,5 dl vann
Lenger har jeg ikke kommet i dag, men det blir kokt torsk til middag, med gratinert blomkål, smeltet smør og rømme.
Vekta går ned, og ketostixen er lilla, så jeg kan ikke skjønne at jeg gjør så mye galt. Har ganske god kontroll på næringsverdien i div mat
Andre grønnsaker som jeg anbefaler: brokkoli, litt tomat (gjerne cherrytomater, den har mindre egenvekt enn store tomater) paprika,
Ellers har Nille lagt ut ei liste over anbefalte grønnsaker, skal se om jeg finner den :)
Så får du gi kroppen litt tid til å venne seg til kostholdet. Det er hardt for kroppen å gå over til fettforbrenning :ja:
Så bra jeg er på rett spor iallefall! Bor på en elendig liten plass med svært begrenset utvalg i grønnsaksidsken i butikkene, så halvparten av de på lista har jeg ikke hørt om! Men superglad for å se sukkererter og vannkastanjer og bambusskudd der, for det er favoritter her i familien!
Utenom de siste tre dagene har vi spist mye brokkoli til middags, for det liker heldigvis ungene(men ikke gubben).
Syns dette kostholdet er helt ideellt for meg, og veldig lett å kombinere med vanlig mat for resten av familien. Ikke så ulikt kostholdet vi hadde fra før, bare at vi ikke brukte meierismør og seterrømme og h-melk...også brød da....Syns det er gørr å spise kald middag til lunsj, men salat uten kjøtt metter ikke...det er eneste punktet som er litt vanskelig å klare å holde seg til, eller syns jeg det andre går lekende lett!
Ikke melk på ketolyse. Melkesukker, masse karber ;)
Salatboksen jeg bruker til lunsj består av to-tre typer salat, fetaost, noe olje fra fetaosten, litt paprika, litt løk og masse stekt kylling :ja:
Av og til har jeg røkelaks i :)
Har du prøvd å bake Lollypops ketolyse grovbrød?
Jeg bakte dem nå i ettermiddag og de var knallgode! NAM! Smaker brød og kjempelite karber i dem. forum.lavkarbo.no/showthread.php?t=14627
Jeg er inne i min andre uke, og opplever også variert form. Noen dager har jeg masse energi, andre dager har jeg press i hodet som en begynnende hodepine. I dag har jeg hatt sinnsykt søtbehov, og har spist lavkarbo vafler med meierismør, creme fraiche og pittelitt sukkerfri syltetøy for å stille søthungeren. Andre sier de ikke spiser søtt i det hele tatt for de vil ikke venne kroppen på søtt. Men for meg er jeg redd jeg kjempe-sprekker hvis jeg ikke gir kroppen litt. Har "misbrukt" godter/sjokolade i mange år. Er det andre som opplever lignende søtsug?
ÅÅÅÅÅJAAAAAAAAAAA.. men anbefaler virkelig ikke å ta "noe søtt"
bare 3 dager på ketolyse, "sprakk" jeg litt. jeg lagde eggedosis på egg og splenda. fy flate, hær dårlig jeg ble! ååååh.
kroppen min var fly forbanna på meg. magen ble helt vill, svimmel og ikke minst kvalm! når man går på ketolyse, tror jeg att man skal holde seg langt unna søtstoff osv. :rolleyes::)
Jeg kan ikke spise søtt (selv om det er "lovlig" søtt) Det trigger bare søthungeren mer :ja: Og da er sirkelen i gang igjen :o
Så min anbefaling er å holde seg langt unna kunstig søtt. Ta heller en ostebit..Det har redda meg mang en gang :ja: Og vann.
Men alle er forskjellige, så du må bare finne en måte som passer deg og som du kan leve med :)
En slik overgang i metabolisme og diett kan ta helt opp i 6 uker før kroppen tilpasser seg. Sjøl hadde jeg en halv overgang et halvt år og så droppet jeg det meste av karbo og vips var energien jevnt høy ALLTID.
Både for høyt og for lavt blodsukker gjør oss slappe og utilpass. Blodsukker styres av både direkte karboinntak og av kroppens insulinnivå og utskillelse fra evt lager og ut i blodet og evnen til å ta opp blodsukker i musklene. En kompleks affære. Men lavkarbo er pr def en positiv måte å få kontroll på blodsukker og derved få en jevn forbrenning og jevn og god energi igjennom dagen.
En dag slutter du å oppleve varierende energi om du holder ut :-) Men ketose er en ekstrem diett så når du er ferdig med slanking anbefaler jeg deg len avkarbo som passer deg, men det blir neste fase :-)
Ja, det er sant! Det som funker for noen trenger ikke funke for alle. Jeg trenger å lære at det går an å kose seg litt med noe søtt i blandt, ikke la det bi størsteparten av kaloriinntaket. :) Men jeg ser stor forskjell på kroppen etter bare to uker, og i morra skal jeg veie meg igjen.. gru-gleder meg ;)
Jepp...har prøvd det. Gledet meg veldig, og syns det så veldig godt ut...men den smaken passet rett og slett ikke mine ganer...Gikk bra første dagen. Prøvde det til lunsj dag to og holdt på å brekke meg...
Lavkarboforumet er i en flytteprosess, denne versjonen av Lavkarbo.no er fortsatt under utvikling.
Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.