< Tilbake til oversikten

Angående fett

#1

Karbokarbo sa for siden:

Jeg har ikke lest boken ennå (har endelig bestilt den for jeg er litt nysgjerrig på hva dette er for noe...), men har skjønt at fett er viktig å få i seg. Sånn som folk forteller så virker det ut som om det er lov til å spise ubegrensede mengder med smør, fløte, bacon osv... Men, i hodet mitt sier dette meg at det kan umulig være bra. Faktisk så kan jeg ikke bli overtalt til å tro det motsatte :p men jeg kan vel heller (og bør vel!?) få i meg fett ved å spise fet fisk og nøtter f.eks? Litt sunnere type fett? Ikke er jeg glad i bacon, smør og fløte heller..


#2

danish sa for siden:

Hvorfor skulle det ikke være bra? Mettet fett ("animalsk") er kjemisk stabilt. Flerumettet fett (omega-3, omega-6 o. s. v) er ustabilt, og fører til mye kødd i kroppen (AGE-er + LPO, som fører til oksidert LDL; bare forkortelsene høres skumle ut). Dessuten inneholder nøtter fiber, som er dårlig for fordøyelsen (fôrer dårlige bakterier; irriterer tarmen; sveller og blokkerer tarmkanalen). Fet fisk inneholder litt D-vitamin (som er kult), men endel miljøgifter (som oppsamles i fiskens fettvev, og som ofte passerer grenseverdiene til staten) og flerumettet fett.

Det stemmer ikke at "mettet = animalsk = usunt" og "umettet = vegetabilsk = sunt." Hovedandelen av fettet i dyreprodukter er mettet og enumettet, men bl. a. smult inneholder over 10 % flerumettet fett (som er mye).

For all del: liker du ikke smør, bacon o. s. v, må du ta andre valg. Du dør ikke av moderate doser nøtter. Hasselnøtter har best fettprofil. Mandler har litt mineraler og vitamin E. Omega-3-en i valnøtter kan uansett ikke brukes særlig av kroppen (som liker animalsk Omega-3).

Anbefalte oljer er:

  • kokosolje (som er svært stabilt);
  • macadamia-olje (som er ganske stabilt);
  • olivenolje (som er OK; har litt vitamin E for å hindre harksning);

Egg har mye fett, og masse næring.

Og så videre. Det finnes muligheter, men smør/melkefett er ganske viktig for de fleste her. Du kan lage rike sauser med fløte og smør, eller hjemmelaget iskrem med fløte og masse eggeplommer.


#3

Flisa sa for siden:

Hei:-)

Jeg er heller ingen fan av bacon, smør, fløte. Jeg har laget en egen vri og lager omeletter med skinke men stekt i cocosa fett. Jeg prøver å bruke fløte til hvite sauser men bruker soyafløten da jeg ikke tåler melkeprodukter veldig godt.
Spiser masse avokado nam nam, bruker det til mellommåltider eller kvelds. Spiser ost med grønnsaker som "kjeks"
Steker stort sett alt kjøtt/fisk i cocosa (fåes kjøpt i helsekosten). Prøver å bruke like mye fisk som kjøtt, og prøver å bruke like mye tomatsauser som fløtesauser. Litt jevnere blir det da!!

Lykke til :-) og god jul!!


#4

Karbokarbo sa for siden:

Tusen takk for svar! Skal gå innom Helsekosten og ta en kikk på det her :) Godt å høre at det kan funke å være på denne kuren selv om man ikke er glad i mye fett :D

God jul til deg og!


Lavkarboforumet er i en flytteprosess, denne versjonen av Lavkarbo.no er fortsatt under utvikling. Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.