< Tilbake til oversikten

Har en sprekk på karbo i kveld

#1

blå blomst sa for siden:

Dumt, men, men... Lenge siden sist. Har plutselig, og ganske kjapt her, spist to hveteboller med sjokolade i, pluss en og en halv brødskive etter ungene:mad: sist gang var vel et par, tre uker siden med baileys. Det er ikke ofte jeg får lyst på slikt lenger, så da gjør det ikke så mye.. Er litt surt allikevel, fordi jeg synes det går så greit med spisingen nå.
Har en liten stopp i vektnedgang denne uka, veier meg på torsdagene, og veide akkurat det samme som for en uke siden.
Men har nådd en milepæl, veier ti kilo mindre enn starten på året, jippi:D



#3

blå blomst sa for siden:

Ja, det lurer jeg på også!? Kjedsomhet, sulten, gammel vane, trøst...? You name it! Er det bare jeg på dette forumet som av og til sprekker på karbo? Jeg har holdt på i litt over to mnd med dette kostholdet, og har av og til hatt en sprekk, men ikke slik at jeg gir opp, eller begynner å gli over i brødverden igjen, men det har hendt at jeg har sprukket ilp av denne tiden. Jeg har allikevel gått ned 7-8kilo, og 2-3kilo fra før, så til sammen 10 kilo mindre på kort tid!


#4

Gerd sa for siden:

Å neida, det er nok ikke bare du som har "spist uten om boka"
Det kan være greit å finne ut hvorfor man gjør det... Trøst, kjedsomhet osv... Vanen.... Og jobbe litt med det :ja:
Det aller viktigste er å komme inn igjen i sporet med en gang, la sprekken bli kort :ja:
Husk at kroppen jobber i mot en, den vil gjerne ha deg til å spise raske karber, for de er lettere å forbrenne...

Så bare legg gårsdagens utskeielser bak deg, og fortsett i god lavkarbostil :)

Ha en fin søndag :klem:


#5

Gerd sa for siden:

Og grattis med vektnedgangen :heia:


#6

nøtta sa for siden:

er nok ikke bare du nei ;) Gode råd fra Gerd.

God lavkarbo søndag !


#7

magdalena sa for siden:

Nei,selvsagt ikke bare deg som sprekker. Spørsmålet var kanskje lett og feiltolke,men tror poenget var og se på hvorfor du sprakk. Ofte er det jo av kjedsomhet,vane,en rett og slett glemmer seg bort.
Det er bare og fortsette og du har jo klart deg bra,må ikke la dette knekke deg.:)


#8

blå blomst sa for siden:

Takk for svar, og godt å høre at andre også sprekker litt av og til og allikevel går ned i vekt:ja: Det er nok lurt å kjenne etter hvorfor man sprekker, ja. Da kan man kanskje klare å være mer i forkant, og dermed unngå det...
Når det gjelder vektnedgang, så er jeg veldig spent på om dette er en pause som varer lenge eller kort. Vet jo i teorien at alle som går ned i vekt stopper opp innimellom, lenge eller kort, for så at vekten går nedover igjen.. Hvis det skjer lenge med meg, må jeg bare klare å holde ut, og tenke at jeg sikkert går ned vidrer. Men hvordan vet jeg det, egentlig? Kanskje jeg må spise mindre?


#9

Leona sa for siden:

Jeg har ingen tro på å være fanatisk. Vi skal tross alt leve, og det er ikke superkrise om man spiser /koser seg med karbomat innimellom. Hvis man skal nekte seg alt så kan det fort bikke over. Bare se på de katolske prestene, som må leve i sølibat, og derfor har de sex med hverandre og unge korgutter istedenfor. Nei, da foretrekker jeg en sjokoladebolle istedenfor! Haha, jeg elsker sammenligninger!

Man skal ikke være så streng med seg selv synes jeg. Å gå ned i vekt handler om en livstilsendring, og forandre matvaner på det generelle. Tenk heller på hvor flink du har vært alle de andre dagene.

Neste gang du "sprekker", så nyt det du spiser, dropp dårlig samvittighet, og gå videre! Å unne seg er mye bedre enn å sprekke. Så det så!

Lykke til!


#10

Anitra sa for siden:

Jeg hadde sprekk i går, med grove rundstykker. har overhode ingen dårlig samvittighet idag, nå er jeg tilbake på lavkarbo og skal fortsette med det frem til jul :)


#11

Photobscura sa for siden:

Det var ikke ment som arroganse fra min side, men det viktigste spørsmålet man kan stille seg når man gjør noe man liksom vet at man ikke burde. Hvorfor? og hva man egentlig vil :)


#12

trillian78 sa for siden:

I dag var det jeg som hadde en liten sprekk. Er spent på om den var stor nok til at jeg går ut av ketosen.

Var på kaffeslabberas og holdt meg helt fint unna kaker og sjokolade, men fikk i meg 3 skiver med honningmelon og ca 2 ss bringebæris...:( Ja... og noen få peanøtter da (kanskje 10-20 stk)

Er relativt fersk på dette (2,5 uker), så jeg er usikker på hvor mye som skal til for å gå ut av ketosen. Sjekka med ketostix rett etter at jeg kom hjem, men så tenker jeg at det nok er aaalt for tidlig til å se noe (manglende) utslag. Er det noen som har en formening om hvor lang tid det vil ta? Er det f.eks sånn at hvis man fortsatt får utslag på stixen et døgn etter en liten sprekk, så er man trygg på at det gikk bra?


#13

scartz sa for siden:

Hvis jeg sprakk på dagen, kunne jeg måle på kvelden om det hadde noe effekt. Men det varierer litt fra person til person har jeg hatt inntrykket av. Har lest at det kan ta ett døgn, og opp til dager før resultatet av karbosprekken viser :/


#14

Gerd sa for siden:

Vedr. ketose/mangel på ketose etter en sprekk: Det er individuelt :ja:

Men slapp heller av, ta det som en liten "lærepenge"... Kjenn etter hva du følte du oppnådde/ikke oppnådde med sprekken.

Så fortsetter du bare videre i lavkarbo tralt. Vi har alle hatt en sprekk :)

Lykke til videre :heia:


#15

trillian78 sa for siden:

Flere dager :eek: ?
Vel da får jeg vel bare vente i spenning da... :kadetgaar
Takk for svar i alle fall :)


#16

trillian78 sa for siden:

Takk for det :)

Det jeg lærte var at jeg må ha en strategi for den typen anledninger... Hva gjør dere når dere er på f.eks kaffe hos noen og alt som serveres er "forbudt"? DEt er ikke nødvendigvis det at man MÅ ha noe søtt til kaffen, men det er jo noe med at mat gjerne er en sosial greie. Man føler seg litt kjip hvis man bare sitter der og ikke smaker på noe av det som blir servert.

Ellers er jeg ganske stolt over at jeg greide (eller at det var så lett) å begrense meg såpass som jeg gjorde. Det ble ikke sånn at jeg kastet meg over kake og sjokolade når jeg "likevel hadde sprukket". Det synes jeg var bra da :D


#17

Gerd sa for siden:

Det jeg gjør når jeg skal bort slik, er å spise før jeg reiser. Da er jeg mett, og suget blir ikke så stort. Det blir lettere å holde seg unna fyfy-saker ;)
Blir det spørsmål, så sier jeg at jeg ikke kan spise, for jeg tåler det ikke.
Jeg spiser det som er bra for kroppen... Er sluttet med å tenke at jeg skal spise ting jeg ikke skal ha bare for å være høflig. Det tjener ikke kroppen min... :)
Ja det er flott at du klarte begrense sprekken :heia:


#18

Photobscura sa for siden:

Ja, det Gerd sa. Men, igjen. Jeg kjenner vel knapt noen som serverer kaker til kaffen, egentlig. :p


#19

scartz sa for siden:

høh, der sa du noe! Det har jeg aldri tenkt på... De eneste gangene jeg faktisk har blitt servert kake til kaffen er hos bestemora mi! :p


#20

Photobscura sa for siden:

Nei, huff Scartz, nå impliserer vi at de over her er gamle :p


#21

scartz sa for siden:

haha neei.. Er kanskje bare jeg som har cheap venner som ikke gidder spandere noe :p


#22

trillian78 sa for siden:

Tror ikke jeg har noen venner som serverer kaker jeg heller... Men jeg har en veldig veldig stor familie... Veldig! Har begge bestemødrene. Også er det alle tantene da! Regner ikke med onklene, for de ville jo aldri servert kake. Men 12 tanter!!:eek: Også er det noe sånn som 20 kusiner, hvor flesteparten er eldre enn meg. Det blir noen kaffeslabberas i løpet av et år for å si det sånn :p Bare bursdagene... puh


Lavkarboforumet er i en flytteprosess, denne versjonen av Lavkarbo.no er fortsatt under utvikling. Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.