< Tilbake til oversikten

Thai-kalkungryte

#1

Enid sa for siden:

Tidsforbruk: under 20 min
Vanskelighetsgrad: lett
Porsjoner: 3

<strong>Ingredienser:</strong> 

400 g kalkunfilét
2 ss smør
2 ts paprikapulver
1 boks kokosmelk
2 båt finhakket hvitløk
2 ss karripasta (jeg brukte den fra Patak's som heter "Korma Curry Paste with cocnut and koriander")
4 stk. strimlet vårløk
2 stk. strimlet gul paprika
200 g skivet østerssopp (jeg brukte champignon, smakte godt det også!)
½ stk. lime
1 stk squash i terninger
salt og kvernet pepper
frisk koriander (viktig!)

Fremgangsmåte:

Skjær kalkunfileten først i skiver og så i strimler. Stek dem gylne i smøret og dryss over paprikapulver. Tilsett hvitløk, kokosmelk og karripasta. Senk varmen og la det hele småkoke i ca 8-10 minutter.

Fres grønnsaker og sopp raskt i litt olje og tilsett dem så i gryten. Smak til med litt limesaft, salt og pepper.

Dryss over frisk koriander.

Opskriften er hentet fra kvinneguiden.no, den er rett og slett nydelig!
Squash er ikke med i originaloppskriften, men jeg la den til for å få litt mer mat (i stedet for ris, som er med i originaloppskriften). Jeg brukte 2 ss currypaste, i stedet for 2ts som står i originalen.


#2

Impulsiw sa for siden:

Denne så nyyydelig ut :sikle: Kan vel brukes til svin også? Da mangler jeg bare paprikapulver og vårløk :D


#3

Enid sa for siden:

Går sikkert an å brukes svin ja, og sikkert kylling eller scampi også :)


#4

Anitra sa for siden:

Dette hørtes nydelig ut, jeg liker mat med smak :)


#5

Jabba sa for siden:

Har du regna karber på denne?


#6

Enid sa for siden:

Jeg regner ikke karber, beklager!
Har brukt kokosmelk med 1.5 karber, ellers så vet jeg lite om karbeinnholdet... Skal ikke være vanskelig å regne ut, dog!


#7

Photobscura sa for siden:

Åh! Herlighet! Minner meg om torfinn-gryta mi, jo! Kalkun har jeg ikke spist siden nyttårsaåften -91, tror jeg :)

Noteres! :sikle:


#8

magdalena sa for siden:

Hørtes veldig god ut! Men dere... Hva er denne karripastaen?:o Finner vi stakkars nordboere denne i en vanlig butikk?? Eller kan det brukes noe annet istedet?


#9

Enid sa for siden:

Currypaste finnes som oftest i innvandrerbutikker, eller i velassorterte butikker som Meny og Mega. Patak's er det mest vanlige merket!
Man kan sikkert bruke garam masala også, kanskje blande inn litt karri, tipper jeg, og begge de to finner man iallfall i krydderhyllen i de fleste butikker! :ja:


#10

magdalena sa for siden:

Hurrrra,fant karrypasta,rød og grønn,i en helt vanlig prix butikk.Disse var fra Santa Maria. Kjøpte begge jeg,siden jeg hadde glemt hvilken jeg skulle bruke. Vet at Prix ikke har hatt det før,for da hadde jeg sett det for lengst:D Nå skal jeg teste oppskrifta utpå nyåret:p


Lavkarboforumet er i en flytteprosess, denne versjonen av Lavkarbo.no er fortsatt under utvikling. Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.