Vi burde organisere oss! Jeg er sikker på at det finnes mange ildsjeler her som ønsker å jobbe for å påvirke Statens Ernæringsråd, ernæringsrådgivere, lavfett-guruer og den vanlige "mann i gata" til å være mer bevisste på hva karbohydrater gjør med helsa vår.
Ville du vært med på i en slik organisasjon/forening/støtteforening o.l.?
Jeg har ikke noe ønske om å omvende den vanlige mannen i gata, men jeg vil gjerne at folk får vite mer om lavkarbo og fett, så ikke alle tror jeg er spedalsk :p
Tror egentlig att de fleste, uansett kosthold er enig i at sukker og hvitt mel er unyttig og usunt.
Noen omvending tror ikke jeg på heller. At sukker og hvitt mel er usunt blir flere og flere klar over - men fett er fortsatt den store stygge ulven på matbordet. Mettet fett blir som regel satt på lik linje med transfett, og at mettet fett er det samme som naturlig fett og derfor riktig for oss mennesker er det ikke mange som vet.
Svenskene har den svenske legen, Annika Dahlqvist, som jobber aktivt for at Livsmedelsverket skal endre rådene for kosthold i Sverige. Hun har fått hard medfart i media for sin overbevisning, men hun har klart å skape en debatt rundt temaet. (Hun har til og med kalt Livsmedelsverkets kostholdsråd for folkemord... (!) I Norge har vi Fedon Lindberg og foreningen KOS. Men, vi mangler noen som er litt tøffere og som tør å ta i et tak for endringer - syns jeg da... :o
Foreløbig er jeg mest intressert i lavkarbo for min egen del.... Beklager egoismen her :p men jeg føler jeg jobber så hardt for i det heletatt å gå ned i vekt enda, at jeg ikke har så mye å stille opp med for andre enn de her inne foreløbig... men når jeg kommer meg ned i vekt kan det være greit å jobbe litt med å få ut opplysninger...
Jeg har absolutt et ønske om at mannen i gata skal få mer kunnskaper om ernæring og lavkarbo. Da jeg begynte å slanke meg, fulgte jeg de offisielle rådene med mye grønnsaker og lite fett. På den måten slanket jeg på meg 12 kilo. Kjekt om andre kunne slippe å få tilsvarende historier.
Det finnes en oganissasjon. KOS www.kostreform.no/
Foreninga er ikke bare for diabetikere.
Jeg er medlem, og er fornøyd så langt.
Jeg tror å gjøre dette stedet som talerør for alle, både medlemmer og ikke medlemmer av KOS, vil være smart.
Så helt enkelt: Enkeltpersoner kan melde seg inn i KOS
Kos sin hjemmeside og denne hjemmesiden bør ha godt synlige lenker, og et formalisert sammarbeid.
jeg er stor fan av lavkarbo diett, har prøvd en del andre, men det er denne som virker best for meg.
men problemet er at det er såpass nytt (20-30år) at man ikke kan garantere at det ikke har noen langtids bivirkninger på kroppen, og at det ikke fører til noen sykdommer, eller svekker hjernen, siden den trenger karbohydrater for å fungere.
Så jeg trur ikke det kommer til å bli en anbefalt diett før folk får ordentlig tid til å forske på det.
så jeg for min del syns det er greit at folk ser rart på meg når jeg sier at jeg ikke spiser karber,
On noen år vil kanskje lavkarbo ta over for lav fett. jeg vil la det gå naturlig uten at jeg blander meg inn:)
Men det er jo ikke sånn at alle plutselig våkner og skjønner at "aha, det var kanskje ikke så dumt det der" sånn helt av seg selv. Noen må jo fronte saken litt, og da er en organisasjon en ypperlig måte å gjøre det på :)
Forskningsresultater blir dessuten ofte påvirket av holdningene til de som står bak det hele, uansett om de vil eller ikke. Så om de er ute etter å bevise at lavkarbo er skadelig for det ene eller det andre, så greier de som regel det :p
Runegutt: Det er kjempefint at vi har KOS! Men nå tenker jeg mer på en slags "støtteforening" eller noe i den dur. KOS har profilerte fagfolk, mens vi er "vanlige" folk som har fått gode resultater på både helse og vekt. KOS har mye fokus rundt diabetes, men vi vet jo at lavkarbo (Low Carb High Fat) har innvirkning på mer enn det.
Det er kanskje bare meg som er litt opprørt over å se hvor dårlige vi blir av dagens anbefalte kosthold? :o (ivrig lavkarber) - og vi blir stadig dårligere. Om det hadde vært flere "grupper" som var aktive for et bedre kosthold for bedret helse - ville det kanskje blitt mer akseptert at det ikke nødvendigvis er vårt daglige brød som gjør oss så eksepsjonelle som vi tror vi er.
KOS er ikke bare for diabetikere. At den har sitt utspring fra dette, er en annen sak. Ja der er mye fagfolk i KOS, men jeg er havna der av helsemessige årsaker.
Jeg tror det vil være bedre med en stor slagkraftig organissasjon, enn mange små. Ser ut som LO har en bra modell her. (Jeg er LOmedlem men borgelig politisk)
Jeg tror ikke lavkarbo hadde vært et alternativ i Norsk kosthold uten Fedon og Co.
Det vi trenger er vel en helt ny tankegang i statens (er)Næringsråd. En tankegang basert på åpenhet for nye ideer og basert på forskning over tid.
Jeg mener spørreundersøkelsen her blir feil. Organissasjonen finnes, og heter KOS.
Jeg er medlem, og burder derfor svare ja på undersøkelsen. Jeg kan ikke tenke meg å melde meg inn i ennu en lavkarboorganissasjon, derfor burde jeg kanskje svart nei, så nu trenger jeg mere informasjon, slik at jeg vet hva jeg stemmer på.
Dette er nå temmelig historieløse og bastante påstander.
For det første har det vært eksperimentert med lavkarbo og høyfett i godt over hundre år (jfr Banting) om ikke lenger, og prøv å komme med den teorien med hjernen og karbohydrater til en inuitt som ikke er påvirket av vestens kosthold. De levde på en diett av hvalspekk og rødt kjøtt, og hadde ingen av de i vanlige livsstilsykdommene (diabetes, angina etc) som vi har i dag, og jeg tror hjernene deres fungerte alldeles utmerket.
Jeg vil anbefale deg å f.eks lese "Bedre uten brød" av Allan og Lutz, de refererer til en del studier og mye annet som er historisk interessant.
Hjernern kan fint fungere på ketoner, thank you very much :D
jeg mente ikke at man kan bli tilbakestående etc uten karbohydrater, men jeg tviler på at det er gjort omfattende studier av hjernen f.eks.
som sagt, jeg er for lavkarbo, men man har ikke alle kortene ennå.
mine utsagn går utifra hva jeg leser i pensumsbøkene og hva mine forelesere sier. jeg holder meg heller til disse, enn bøker som lener seg mot den ene eller andre siden av diskusjonen.
men jeg vet av egen erfaring (og studier) at hjernen fungerer bedre på mer karbohydrater, jeg mener da karbohydrater som frukt og grønnsaker.
Hvordan kan du bare si det sånn helt uten videre? Det er gjort flere studier, særlig på epileptiske barn som har hatt en dramatisk forbedrende effekt av ketogen kost.
En professor ved navn George Cahill har gjort større studier av hvordan hjernen fungerer på ketoner, og refererer til det som "the brains super fuel". Om man leter litt rundt så finner man ganske mye man ikke visste. Google er en fin ting ;)
Det er begrenset med karbohydrater i de fleste grønnsaker, det er andre ting i dem som er viktigere for deg enn dét. Frukt spiser jeg svært lite av, jeg blir trøtt og slapp av det.
Da sier jeg til deg, det som min eminente lege ble fortalt av sin professor da han studerte medisin: "Du må studere ved flere læresteder dersom du skal bli god - minst to, helst tre - det er nødvendig å se flere sider av sannheten for å få nok kunnskap."
Alle læresteder har sin etablerte[url="http://www.tidsskriftet.no/?seks_id=650732"][/url] sannheter, så for å få et større bilde må man søke lærdom flere steder. Ellers er det lett å miste det store bildet ut av syne.
Etter å ha studert ved universitet (et samfunnsfag her i gården) både her og i utlandet selv, kan jeg bare bekrefte påstanden over - oh so true...
Hansken er kastet. Du er herved utfordret.
;)
I mellomtiden kan du begynne selv ved å aktivt oppsøke annen litteratur enn det du har på pensumlisten din.
Som jeg lærte på mitt utenlandske universitet: allltid, alltid, alltid vit hvem som er forfatteren av den boken du leser, hvorfor de har skrevet den boken og hvilke incentiver de har. Ha et selvstendig kritisk forhold til litteraturen, først da blir du en god student som kan tenke selv.
ja, jeg har lest det om epileptiske barn, og er helt enig med deg, men mener fortsatt det må bli gjort mange flere studier før det kan bli den beste dietten/mest anbefalte.
det finnes f.eks en sykdom som gjør barn psykisk utviktingshemmet av visse proteiner i dietten, pga et enzym som mangler.
helt enig med at man må studere flere bøker etc for å få mest mulig info.
jeg lærte for lenge siden at man må være kritisk til det man leser, så den delen har jeg forhåpenligvis inne. =)
bøkene jeg sikta til her er biokjemi bøker, det er vanskelig å få disse til å vise forfatterens egne overbevisninger når det handler f.eks om hva karbohydrater gjør i kroppen.
det finnes mange argumenter for eller imot. jeg velger å stille meg i midten inntil videre =)
Jeg må jo presisere at jeg ikke har noen hellig overbevisning. Jeg har alltid lest både tesene og antitesene. Men jeg prøve å gå så mye i dybden av alt jeg lærer, om noe høres alt for fantastisk ut, så går jeg videre for å se hva annet som er sagt og skrevet. Og selvfølgelig, jeg kan kjenne på meg selv hva som er godt for meg og ikke, men igjen så er ikke jeg en fasit, fordi de forskjellige kroppene har forskjellige behov.
Men jeg tror vi har mange etablerte 'sannheter' som trengs å utfordres!
Når det kommer til trådens opprinnelige agenda, så synes jeg virkelig at det er en god idé å organisere oss, ikke for å styrte staten og deres kostholdsråd, men for at nettopp få mer seriøs og anerkjent forskning på karbohydratenes virkning på kroppen.
Det er så utrolig irriterende hver gang det kommer en ny forskningsrapport som ryster litt i de anbefalte kostholdsrådene, og så er det alltid kommentert fra staten at "jo, dette er jo interessant, men vi kommer ikke til å endre de anbefalningene vi har". Jeg vil snart høre "dette er jo interresant, dette kommer vi til å ta med i de neste vurderingene av hva vi vil anbefale". Og ikke minst, at noen snart kan innrømme at "forskjellige kroppen, forskjellige behov!"
"På epileptiske barn som har hatt en dramatisk forbedrende effekt av ketogen kost"? Dramatisk forbedring?
Ja, man behandler noen barn ved SSE (ikke mange) med ketogen diett. Men den dramatiske forbedringen stiller jeg spørsmål ved? Forbedring for noen ja, men dramatisk?
I tillegg behandles noen få voksne ved sykehuset med ketogen diett, men her er erfaringen ganske minimal foreløpig. De har ikke etablert dette som behandlingstilbud for voksne, selv om de vurderer å tilby det i en nære fremtid. Google er en fin ting, det er jeg enig i, men man skal lese med et kritisk blikk på mye av dette. (Mener jeg):confused:
Eksempelvis vil jeg si at datteren til ei hjemmefra som gikk fra å måtte tilbringe all sin våkne tid med sykkelhjelm så hun ikke skulle skade seg selv under sine hyppige anfall til å være mer eller mindre anfallsfri som ganske dramatisk, ja. Grunnen til at hun satte datteren sin på dietten var nettopp fordi hun hadde hørt om såpass gode resultater.
Det finnes mange lignende tilfeller. Jeg synes det er dramatisk, ja. Jeg tør til å med å si at jeg er helt anfallsfri fra migrene etter kostholdsomlegging er ganske dramatisk fordi det gjorde livet levelig igjen.
Den er grei! Jeg vil ikke bruke meg selv som eksempel.
Ikke de jeg jobber med heller.... Ville bare påpeke at man skal lese med et kritisk blikk noen ganger, enten det gjelder noe man selv har stor tro på, eller noe andre prøver å fortelle en... (Jeg snakker om epilepsi, ikke migrene)
Beklager at jeg kommenterte, ettersom jeg ser at jeg ikke bør følge opp tråden..:(
Du behøver da ikke å beklage, det er sunt med en diskusjon! :)
Jeg har alltid et kritisk blikk på den informasjonen jeg kommer over, men konkrete resulateter er ikke alltid like lett å være objektiv overfor, særlig når det skjer en selv :o
NYTT!!? :) Hva når mennesket kom til verden og deres etterkommere i mange generasjoner, hva spiste de? Jo mat fra naturen og det betyr kjøtt, bær, nøtter osv.
Mennesket har faktisk spist sunt i mange 1000 år (eller 100.000?), mens man bare i de siste 20-30 årene ikke vet hva som er sunt lenger!
Forskning? Mennesket har spist sunt i flere 1000 år, det er vel forskning nok.
mennesker spiste ikke kjøtt på begynnelsen, men en stund etter.
og bær og nøtter inneholder karbohydrater.
de trengte mat som kunne holde dem gående i timesvis, med nok energi.
det å overleve og det å spise mat som gir deg best mulig utbytte er 2 forskjellige ting. som sagt hjernen trenger karbohydrater for å fungere best. av en dagsdose på 160g glucose går 120g til hjernen.
for at dette skal bli en anbefalt diett må man vite med sikkerhet at det ikke vil gi negative innvirkninger for f.eks folk som trenger en optimal hjerneaktivitet.
og for mye proteiner har også sine negative sider.
alle har sin egen mening, jeg sier ikke at det jeg mener er det rette. jeg sier bare at man trenger mer forskning.
Hmm... kan du utdype dette litt? Begynnelsen på hva? Så vidt jeg vet har mennesket spist kjøtt så lenge skapningene som var våre forfedre og -mødre kunne kalles mennesker.
Mulig jeg misforstår, men mener du helt alvorlig at karbohydrater gir energi "som kunne holde dem gående i timesvis", mens energi fra fett/protein eventuelt ikke gir energi som varer like lenge?
Også jeg har førstehåndskjennskap til tilfeller som må kunne kalles dramatiske forbedringer. F.eks. anfall som ligger i grenselandet mellom migrene og epilepsi som er redusert fra 20-30 i året til 1-2 anfall i året etter omlegging til lavkarbo-kosthold.
Ville bare kommentere denne! Bra sagt! Jeg har det sånn til tider at jeg føler jeg burde ropt fra hustakene og gått i tog for dette, for jeg opplever så utrolig ofte at folk er blitt "lurt" til å spise slik at de blir syke! Alle mennesker har krav på rett informasjon!!!
Jeg ville gjerne vært med i en slik forening/organisasjon hvis det var en!
Flott, Rubens!
...Nå skal jeg lese videre i tråden her...ble bare så inspirert!:cool:
Det skal vel strengt tatt sies at det er VELDIG få som blir dårlig av å følge Norsk anbefalt kosthold. Det er jo nesten ingen andre enn Olympiatoppen som gjør det. Folk trykker ned brus, godteri,tobakk, alkohol og junk, og regner dette som en del av et Norsk kosthold.
Jeg skal love deg at du blir rimelig så fitt hvis du følger kostholdsanbefalingene SAMT aktivitetsrådene fra den Norske stat.
Når man spiser så mye fett som er tungt fordøyelig, så blir man mindre sulten. At man ikke er sulten er ikke en indikator på at kosten man spiser er BRA.
Når du trener og bruker kroppen din, blir du mer sulten. Når du er syk så mister du matlysten.
Trente folk, folk som ser bra ut spiser KONSTANT. Å kunne leve i overflod av energi samt å ikke legge på seg gir et optimalt immunforsvar og en hissig metabolisme. Karbohydrater er uten tvil foretrukket energi kilde for både muskler og hjerne.
Du må leve i troen om at det ekstreme kostholdet du spiser er veien å gå, men hvis du tar en titt rundt deg, de som ser BRA ut spiser balansert og har KONTROLL på matinntaket. De trenger altså ikke å spiser kilovis med fett for å "bremse" kroppen. Kroppen trenger alle næringstoffene.
Hvis målet er å gå ned i vekt, miste muskelmasse og generelt se ut som et levende lik, så er vel skaldemann/atkins veien å gå.
MEN, for folk som ikke er feite, er et slik lavkarbokosthold lite gjennomtenkt.
Det er viktig å nevne at Atkins selv, IKKE hadde selvdisiplin til å trene, derfor søkte han etter en diett som ville slukke hans appetitt.
Jamen, Blå. Så fint at du har svaret på alt! Så slipper jeg å lure lenger, da må det jo være en ren tilfeldighet at jeg er har så god helse og ser så bra ut, og ikke kostholdet mitt :geip:
Jeg skjønner ikke helt hva du mener, Blå, men trene og spise 60 - 90% karbohydrater daglig har jeg gjort helt til jeg startet med lavkarbo for over ett år siden. Dessverre med motsatt virkning.
Jeg har gått opp i vekt jevnt og trutt, og hele tiden hatt dårlig samvittighet for ALT jeg har puttet inn i munnen. Det er det heldigvis slutt på nå, og jeg spiser god mat, spiser meg mett, og jeg har bedre helse nå enn jeg noensinne har hatt.
Du, godteri og junk tror jeg de fleste vet ikke inngår i noen som helst kostholdsprogram. :rolleyes:
Dessuten mister man ikke muskelmasse ved å spise nok fett. Fett er den beste energikilden vi har, og gjør at vi kan forbrenne vårt eget kroppsfett uten å miste muskelmasse.
Og når du sier: "Du må leve i troen om at det ekstreme kostholdet du spiser er veien å gå, men hvis du tar en titt rundt deg, de som ser BRA ut spiser balansert og har KONTROLL på matinntaket. De trenger altså ikke å spiser kilovis med fett for å "bremse" kroppen. Kroppen trenger alle næringstoffene." lurer jeg litt på om du vet hva du snakker om.
Lavkarbo er ikke et ekstremt kosthold. Det er et naturlig kosthold som det ment at vi mennesker skal spise. Det har flere millioner år av menneskets utvikling bevist for oss. De som ser bra ut - har like gode sjanser for å få kreft, hjerte- karsykdommer, diabetes, tannråte, mage- og tarmproblemer, MS, gikt, astma og allergier og en haug med andre livsstilsykdommer. Hvis jeg spiser karbohydrater - vil følgende av det bli at jeg blir mer sulten - og jeg vil miste kontroll på matinntaket mitt. Det er da ikke ment at mennesker skal leve livet sitt i streng selvdisplin og beherskelser på mat! DET er ekstremt spør du meg.
det jeg mente var at siden rått kjøtt mest sannsynlig ikke var foretrukket, ble det nok mest frukt og grønt på "mennesker" før de oppfant ild, eller redskaper så de kunne drepe dyr.
energi fra gode karbohydrater holder deg gående mye lenger enn fett/protein. Men for oss overvektige blir mangelen på karbohydrater erstattet med dannelse av ketoner i leveren, dette er god energi, men likevel ikke like bra som GODE karbohydrater. feks lager leveren ketoner, men mangler et enzym som gjør det i stand til å bruke disse ketonene selv.
Et lavkarbo kosthold er veldig bra for oss som trenger det, men et balansert kosthold er nok mye bedre i lengden.
Tror ikke vi hadde overlevd særlig lenge på frukt og grønnsaker. Vi overlever ikke uten fett. Selv ikke dagens vegetarianere klarer seg uten fett. Så var det disse vintrene, da. Og de som levde litt nærmere polene. Eller var det mennesker bare der man fant frukt og grønnsaker hele året?
Hvorfor skulle man ikke foretrekke rått kjøtt? E. coli og lignende trives først og fremst i kjøtt med stor overflate (f. eks. kjøttdeig), helst over lang tid (i f. eks. vakumpakket kjøtt). Man blir ikke uten videre syk av å spise rått, blodig ferskt kjøtt.
Hva er gode karbohydrater? Stivelse? Glukose? Hvorfor gir de bedre energi enn ketoner? Kan du tilby noen kilder?
jeg sa ingenting om sykdom. jeg vet ikke med deg, men jeg hadde foretrukket frukt og grønnsaker over rått kjøtt any day.
gode karbohydrater er FRUKT OG GRØNNSAKER! mat med lav GI.
når jeg sier karbohydrater betyr ikke det nødvendigvis at jeg prater om en pizza, pasta etc
fhåper du også vet at for mye ketoner kan føre til ketonemia og ketonuria, men dette er mest sannsynlig i folk med type 1 diabetes. dette kan føre til ketoacidosis, IKKE BARE i folk med diabetes.
min eneste kilde er biochemistry by lippincott's illustrated reviews
Vet du hva. Du burder virkelig lese litt om dette før du proklamerer balansert kosthold. For det virker ikke som om det er noe særlig balanse i det du beskriver. Grønnsaker kan vi godt spise, og det gjør vi jo - men ved siden av andre livsviktige næringsmidler som fett og protein. Frukt inneholder i dag ikke særlig mer enn vann og sukker.
Ketoacidose er noe HELT ANNET enn ketose (dette er en av grunnene til at jeg avskyr bruken av ordet ketose i lavkarbosammenheng. Det "å være i ketose" får så mange til å tenne på plugga uten at de har noe som helst peiling på hva det betyr). Har til og med hørt noen her inne beskrive ketose som en slags rustilstand :eek:
Her oppsummerer du temmelig bra det som jeg mener om denne saken. I tillegg er det jo verdt å nevne at dersom den generelle holdningen i det brede lag av befolkningen skal endres, så bør jo dette skje basert på at fagfolk dokumenerer effekten av de forskjellige kostholdene. Lavkarbo må jo aldri bli en ny religion som skal tvangsinnføres koste hva det koste vil. I tråden fremkommer det også "konspirasjonsteorier" hvor det kan tolkes som om planetens forskere er mer intressert i å fremme sine egne syn ved å bevisst eller ubevisst manipulere forskningsdata og/eller konklusjoner. Dette skjer sikkert, men jeg nekter å tro at dette er konsensus. Forskerne har helt klart en jobb å gjøre mht. dette, og jeg tror deres ærlige ønske er å bringe frem viten, og som lavkarbonist ser jeg frem til det. Selv om konklusjonene måtte være annereledes enn hva jeg personlig måte ønske/drømme/håpe på! Amen... ;)
Hvorfor blir magen min oppblåst, jeg får halsbrann, jeg går opp i vekt, jeg får vondt i hodet med jevne mellomrom, jeg er syk og plaget og får dårlig tannhygiene når jeg spiser slik du anbefaler.
Mens når jeg spiser Skaldeman så blir jeg kurert for alle disse plagene på kortere eller lengre tid ?
Er det fordi Skaldeman sin kosthold er så dårlig og ditt kosthold så bra for alle ?
Eller kan det hende du og jeg og alle andre er ganske forskjellige...
En ting du nok kommer til å bli overrasket over er at omtrent alle overvektige har prøvd olympiatoppens og andre statlige ernærings kostholdsråd mange ganger. Deriblant meg selv. Som du ser måtte jeg inn her før resultatene begynte å komme.
Men det fungerer sikkert utmerket for mange, det skal jeg ikke nekte for.
Ketonuria betyr bare at du har ketoner i urinen. Ketoner dannet under vanlig fettmetabolisme er uproblematisk. Hos almuen er det derimot et tegn på alvorlig sykdom, fordi folk flest spiser mye karbohydrater (og dermed normalt ikke skal ha ketoner i systemet). Det er et symptom.
Ketonemia betyr bare at du har masse ketoner i blodet. Her er det to hovedgrupper som er utsatt: alkoholikere (hvor alkohol blokkerer leveren fra å utføre glukogenose) og diabetikere (hvor ketoacidose først og fremst oppstår når insulinnivået blir lavt fordi bukspyttkjertelen ikke gidder mer; derav økt ketonproduksjon og farlige nivåer med glukose i blodet). Selv ikke på vanlig lavkarbo blir insulinnivået så lavt som hos en døende diabetiker. Enkelte aminosyrer som trekker insulin, samtidig som kroppen lager glukose fra bl. a. aminosyrer.
du kan sitte hele dagen på pubmed og finne det som støtter akkurat din sak, men det finnes alltid 2 sider til alt, flere av artiklene der blir motbevisst.
jeg har desverre ikke tid til å skulle sitte på nettet i jakt etter artikler som støtter det jeg sier, for meg er pensumssbøkene mine bra nok.
det er mye riktig i det du sier, men det virker som om du bare ser ting fra en side.
og den studien du viser til uten frukt og grønnsaker er en studie om virkningen av flavonoid (antioksidant), frukt og grønnsaker ble kuttet ut for å kontrollere dette stoffet.
vil du virkelig bruke det argumentet at spiser du frukt og grønt så får du kreft?
Igjen, presentèr noe bevis. Du sirkler rundt temaet. Pensumbøkene er kanskje holdbare for deg, men en debatt skal gjøre fakta holdbare for andre. Siden virkeligheten fungerer efter årsak og virkning, bør det være lett å gjenskape alt det du sier i studier. Dermed er det latskap (eller arroganse) å ikke oppsøke videre bevis når du går inn i en debatt.
Frukt og grønt er oppskrytt. De er f. eks. fulle av forsvarsmekanismer. Brokkoli, f. eks. (som vi forresten ikke begynte å spise før det første århundre e. Kr.), er rikt på oksalat. Korn har lektiner, agglutinin, gluten, fytatforbindelser og så videre. Bønner har fytatforbindelser, pseudoøstrogen (fytoøstrogen), goitrogener (tyroksinhemmere?), lektiner, oksalat og ensymhemmere.
Dessuten ser jeg ikke helt potensialet for store mengder frukt og grønt under vår evolusjon. Hvorfor skal fruktose reagere så voldsomt hvis det var en basisvare? Jeg tipper heller at vi spiste høyglykemiske rotgrønnsaker (tenk kassavarot), hvilket passer bra med spekulasjonene i denne artikkelen.
Har samme erfaringer selv. :) Vi fungerer best på den maten vi er skapt for å spise, og da får vi også den kropp og helse det er meningen av vi skal ha! :p
Det er jo en grunn til at så mange som legger om til LCHF holder seg der etter ferdig slanking. Vi har kjent på kroppen hva denne maten gjør for helsen vår! Ikke fanken om jeg skal tilbake til frukt og knekkebrød igjen, for å bli en overvektig, fisete, gretten og deppa kjærring igjen. :p
Lavkarboforumet er i en flytteprosess, denne versjonen av Lavkarbo.no er fortsatt under utvikling.
Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.