Nøttebunn:
150 g mandler
Søtning tilsvarende 150 g sukker (jeg brukte 75 g sukrin og 7,5 g splenda)
4 eggehviter
Fromasj:
2 egg
0,5 dl Fun light (jeg brukte Tropical sensation)
2 ts splenda
3 dl kremfløte
4 plater gelatin
Gelelokk:
1 pk Heistad Bringebær- eller jordbærgelé
Fremgangsmåte:
Nøttebunn: Pisk eggehvitene. Tilsett søtning litt og litt under piskingen og pisk til du får en stiv marengs. Finhakk mandlene og vend dem inn i marengsen.
Ha deigen i en rund kakeform (23 cm i diameter) med bakepapir i bunnen, Stek kaken på rist midt i ovnen ved 180 grader i ca 30 min. Avkjøl kaken helt i formen. Løsne den fra formen og fjern bakepapiret. Sett kaken på et passende fat. Fest en kakering (fra en kakeform som er ca 22 cm i diameter) rundt kakebunnen.
Fromasj: Visp eggeplommer og 1 ts splenda til eggedosis, visp eggehviter og 1 ts splenda stive og visp kremfløten stiv. Legg gelatinen i kaldt vann og smelt den deretter i litt varmt vann. Kjøl ned og bland den med saften. Tilsett de vispede eggeplommene i saften, og vend forsiktig eggehvitene og kremen inn i massen. Hell fromasjen over mandelbunnen og sett kaken i kjøleskapet til fromasjen har stivnet (3-4 timer)
Gelélokk: Lag gelé etter anvisning på pakken. Avkjøl til blandingen er helt kald men fortsatt flytende. Hell den avkjølte geléen over formen og sett kaken tilbake i kjøleskapet. Når gelélokket har stivnet løsnes kakeringen ved hjelp av en skarp kniv. Oppbevar kaken i kjøleskap frem til servering.
Jeg fikk 12 kakebiter ut av kaken, og 2,65 karbo pr kakestykke.
Å kjære.. Den så vel god ut.. Er ny på denne siden.. Så jeg er bare rundt og samler gode ideer.. ;) Søtsaker for søte piker det må vi ha.. Rart med det,er det jeg i alle fall kikker etter først.. Denne skal i alle fall jeg prøve.. Får prøve å holde meg til 17 mai..
Selve kaka var dødsgod,men jeg brukte heistad gele på toppen og den var litt besk for meg ,så skal bake den til bursdag på søndag og da lager jeg gele selv med fun light og gelantin :D utenom det så er kaka perfekt her i huset og unga elsket den
Ja denne er virklig god. Testet den for en stund siden for å smake og for å se om jeg fikk den til. Tenkte jeg skulle lage den til min sønns konfirmasjon.
Jeg serverte den til noen venner av oss som ikke lever lavkarbo og som er spesielt glad i kaker. De kunne bekrefte at kaka var veldig god, ja så god at de spiste iallefall 2 stykker hver.
Men er det noen som vet om det går an å fryse kaka. ???
Mmm..denne kaka står i kjøleskapet nå:) Men jeg lurer på, hvor mange karber er det i heistad sin gele iforhold til å lage gelen selv med fun light og gelatin???
åhhh.. denne laget jeg i går, den var kjempegod!! :)
Til og med mannen som ikke liker kaker stappet i seg mange stykker :D
Ongene spiste jo til den store gullmedaljen. Så nå er det ingen kake mer ... :P
Det er ingen karber i Heistad sin bringebærgele i hvert fall!
Lavkarboforumet er i en flytteprosess, denne versjonen av Lavkarbo.no er fortsatt under utvikling.
Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.