< Tilbake til oversikten

Fortreffelige matvarer

#1

kjøttklumpen sa for siden:

Her kan dere skrive om geniale matvarer for en på lavkarbo og hvorfor de er det!

Jeg begynner med kremfløte :

-Billig! Under 15 kroner for rundt 1000kcal.
-Sunt fett. Ikke fått hard behandling.
-Kan spees ut i mye forskjellig. Omelett,proteinshake,smoothie osv.

Andre som har gullkorn å dele?


#2

donjuanwannabe sa for siden:

Jeg synes ikke kremfløte passer inn i denne kategorien. For det første kan du ikke spise for mye av den, og mange reagerer negativt på fløte (minket vektnedgang, kløe osv). Det er jo ett melkeprodukt.

Jeg synes heller meierismør passer bedre. Det er rent fett, sunt, du trenger ikke å bekymre deg for å spise for mye og det er jo kjempegodt også - og dermed en "fortreffelig matvare".

Det samme med fete kjøttstykker. Kjempesunt og meget mettende.

EGG! (ett optimalt måltid direkte fra naturen)

nøtter (kjempesunne, men ikke for mye av de)


#3

tnutt sa for siden:

Smør er også meieriprodukt. Det er kanskje proteinet og sukkeret i fløte som ikke er helt optimalt for alle, og smør har mindre proteiner og sukker enn smør.

Leverpostei. Det er næringsrikt, fett og godt og lages av det sunneste kjøttet på et dyr, nemlig lever.

Økologiske egg. Med et mer likt forhold mellom omega-3 og omega-6 i økologisk i en matvare som ellers har et passelig lite innslag av flerumettede fettsyrer, så er dette like selvfølgelig å ha i kjøleskapet som øl i kjøleskapene til en drukkenskapsforening.

Tran. I en matverden med for mye omega-6 hjelper det å pøse på med tran for å balansere med omega-3.


#4

kjøttklumpen sa for siden:

Keep it comin'!

Delte meninger om fløte virker det som. Noen tåler det kanskje ikke like godt. Jeg syntes det er mye enklere å få i meg 1 dl fløte enn tilsvarende mengde kalorier fra smør. (ja jeg brukte skjellsordet kalorier :D )

Mitt neste bidrag er Cottage Cheese:
-Masse proteiner. Relativt billige proteiner.
-Lite karb
-Kan blandes med alt mulig. Kjøttdeig, turistproviant, litt snurring..
-Ikke for folk med melkeprotein-intoleranse

Fløte + Cottage Cheese = billig fett og proteiner.

Som donjuan sier er fett kjøtt helt konge, men i lengden trenger iallefall jeg noe variasjon fra koteletter og lignende.

Kjører på med "matvare" #3, linfrøolje:
-Masse, masse omega 3 for en rimelig penge. En god slurk tilsvarer mange piller med omega3-tilskudd.


#5

Carisma sa for siden:

På fedonkurset sa de leverpostei ikke var bra pga at det kan inneholde transfett??...

Forøvrig vil jeg slå et lag for Lindbergere jeg da, og si KESAM! Er jeg helt avhengig av, mye mindre fett og mildere smak enn rømme og creme fraiche. :rolleyes:
Og den med vanilje er ypperlig erstatning for fløte til desserter/smoothies eller når man bare er fysen. Kan fryses og brukes som youghurt-is :D


#6

kjøttklumpen sa for siden:

Kan signere på at kesam er fine greier. Men om man er streng på karbene må man ikke overdrive med dette produktet.


#7

nalana sa for siden:

Johannesbrødkjernemelet må jo nevnes her. Har så mange bruksområder at jeg ikke orker ramse opp. Hvis det er noen her som ikke har fått med seg hva dette er, så gjør et søk på det her inne.:D


#8

nalana sa for siden:

Og så indisk flatbrød da! Eller Pappadums, Puppodums som de også kalles. Inneholder 2 karber pr stk og kan brukes til tacoskjell, pastaplater, pizzabunn og sikkert litt mer som jeg ikke kommer på.:)

Hvorfor er det forresten ingen fler som blir med på å kaste nytt liv over denne gamle geniale tråden?:p


#9

nøtta sa for siden:

oj interesant ! Selges det i invandrer butikker ?


#10

mcfrogner sa for siden:

Fant brokkoli- og blomkålgrateng fra Eldorado i frysedisken i går. 3,2 karber/100 g. :)


#11

nalana sa for siden:

Det gjør det også, men jeg kjøper dem som regel i dagligvarebutikk, feks MENY. Synes de som er i innvandrerbutikk er så dårlig merket, og er redd for at karbeinnholdet kan variere.
Perfekte pizzabunner (ganske tynn, sprø, fast og velsmakende) blir de hvis du bruker 2 stk oppå hverandre med et lag ost imellom. Da skal de ikke forbehandles. Kjempeenkelt!


#12

xtra sa for siden:

Ja, den er ypperlig!

Fastfood for lavkarbere :)

Akkurat den samme selges også på Rema under merket Landlord.


#13

lokkebiff sa for siden:

*KYLLINGLÅR fra Prior: Ferdiggrillet, kan spises varm og kald. Gode og feite, mmmm.....:D


#14

nalana sa for siden:

Stooore poser med frosne Wok-grønnsaker. Fåes på Obs!
Kjempegreie hvis man feks skal lage kinamat.


#15

Carisma sa for siden:

Hva slags grønnsaker inneholder de?
Jeg syns det er enklest (og best) å kjøpe grønsakene ferske på f.eks innvandrerbutikker, for da slipper jeg å bruke tid på å plukke ut de tingene jeg ikke kan spise og det er lettere å beregne vekt enn på de frosne.


#16

Sprudle sa for siden:

Den var kjempegod! Hauga på med revet ost og koooooooste meg :D


#17

nalana sa for siden:

De har to forskjellige, men den som er greiest for oss innehoder blomkål, broccoli, sukkererter, bambusskudd, purre, paprika og sikkert noe mer som jeg ikke kommer på. For meg er dette genialt, for jeg hater å arbeide med friske grønnsaker. Derfor lager jeg nesten aldri salat heller, men plukker meg gjerne en god en på Meny en gang eller 2 i uka. Salatbaren der er kjempefin, i hvert fall her jeg bor.


#18

Photobscura sa for siden:

Må slenge inn en fortreffelig matvare jeg også:
*Laks! Den feiteste og godeste fisken blant fisker! Koteletter, fileter, røkt, vamrrøkt you name it! Spiser ikke kjøtt ellers, og laksen særlig har reddet meg på lavkarbo!
Og ikke minst er det overlevelig for en student, når man får laksefileter fra First Price for 23 kr:D

*Fransk fiskegrateng, dette er jeg-orker-ikke-å-lage-mat-mat. Den inneholder 4,5 (tror jeg) karber pr 100 gram, og er supergod:)


#19

Carisma sa for siden:

Creme Cherie ost. Den er super fyse-mat, søt, feit og god og null karber. :D


#20

isolde sa for siden:

:o indisk flatbrød? Hørtes genialt.....hvor får du tak i det?


#21

Photobscura sa for siden:

Som hun skriver: Meny, og andre dagligvarebutikker. De finnes på innvandrerbutikker også, men er ikke alltid så godt merket. Rart det ikke er mer karber forresten, for kikerter og/eller linser har jo en del...


#22

energibunten sa for siden:

Angående melk...

Upasteurisert og uhomogenisert melk reagerer allergikere mindre på. Mange blir kvitt ulike matallergier ved å droppe vanlig melk.

Pasteurisering er oppvarming av melken og dette dreper bakterier, både gode og dårlige, samt at det forrringer proteinene. Melkeallergi er enten laktoseintolerans og/eller allergi mot melkeprotein. Det meste av melk som råvare er pasterurisert (til fløte og til ost). Melk med lang holdbarhet er dessuten ultrapasteurisert (enda høyere temp).

Homogenisering er at man knuser fettmolekyler og blander dem jevnt i melka. Dette forringer fettsammensetningen. Dette er ikke gjort med fløte eller smør.

Et bedre alternativ enn helmelk er faktisk skummet melk tilsatt fløte. Da er fettet helt naturlig.

Av vår frykt for bakterier i melken har vi industrialisert den, forbudt salg av upasteursiert melk. Og statistikk sier egentlig at melk fører til allergi (viktigste årsak er for tidlig introduksjon av melk og hvete i kosten til barn)

Vi burde begynne å spørre etter upasteurisert melk på butikken...

Ja-ja... fremskritt...


#23

Photobscura sa for siden:

Ligger nok mye i det. Jeg får vondt i magen av vanlig melk, men kan fint drikke fløte uten å merke noe.


#24

Zincite sa for siden:

:D nevnte til min kusine for en stund siden at jeg ikke trodde pasteurisering var bare bra :rolleyes: hun er veterinær og ble dypt sjokkert over at jeg har slike tanker. Tuberkulose kan jo overføres den veien. Jeg mener allikevel at det må gå an å sjekke melka for å være sikker på at den er frisk. Aner ikke hvordan tilstanden er i forhold til tuberkulose på den norske ku-bestanden.
Og som du skriver Energibunten bør vi spørre. Det gjør noe med viljen til å forandre ting. Den økologiske lettmelka var jo ikke homogenisert for noen år siden, men den solgte dessverre ikke godt nok da :(
Jeg tåler sure melkeprodukter best, men fløte bedre enn melk. Melk er kun i kaffen hos meg, vet ikke hvorfor jeg ikke liker fløte der... skal jobbe litt med saken. Ellers kan jeg kanskje blande den ut med skummet? Takk for tips :)


#25

luringen sa for siden:

avocado...natures perfect food...sammen emd med egg da.


#26

Liidama sa for siden:

Må få legge til blomkålen. Den kan erstatte både poteter og ris. Genial grønnsak. Tenkte snart jeg skulle prøve meg på stekt "ris".

Også fiskekaker. Har alltid en pakke i kjøleskapet (det billige slaget). Greit å ha når man blir småsulten og bare vil ha noe kjapt i hånden. Min type fast food. Tar gjerne med meg til lunsj også, sammen med en salat.

Hodekål. Ypperlig som erstattning for andre typer salat. Finsittet. Ikke det at annen salat ikke er bra, men hodekål holder seg mye lenger. Og metter mer, synes jeg.

Frosne wokgrønnsaker. Super praktisk.

Røde linser. En personlig farvoritt. Perfekt i gryteretter. Gjerne sammen med frosne wokgrønnsaker.


#27

Photobscura sa for siden:

Bare sånn til etterretning, så er det gjerne stivelse i fiskekaker/pudding i form av potetstivelse/majsstivelse/mysepulver. Ikke så bra med for mye av det ;) Ellers er jeg enig i matvarene du nevner :)


#28

evro sa for siden:

Reker med majones mmmmm


#29

Thaleia sa for siden:

Reker med hvitløksmajones :)


#30

Mellon sa for siden:

Yoplati 0% pleier jeg ha, har ikke mer en en til dagen. Pleier kjøpe en 4 pakkning som holder ut uka, funker innimellom som variasjon, men kanskje for mange karber for noen.

Ellers elsker jeg ferske grønnsaker jeg da, kjøper aldri frosne lenger og den brokoli og blomkål gratengene er rett og slett for salt for min smak, da lager jeg heller selv.

Av grønnsaker så har vi alltid mye fersk i kjøleskapet, kjøper inn to ganger i uken og lager salater begge to. Ruccola, frisee, paprika, sukkererter (greit som lite snack innimellom) sqush, blomkålhode og brokkoli (brukes mye som tilbehør til middag i ulike former), rød løk, hvitlløk, løk, tomat og agurk, og en pakke gulerøtter til marsvinene :P (mannen syns det er feil av meg å kjøpe det bare for dem, men syns de fortjener det stakkar små, og så få ungene litt innimellom)

Pleier også alltid ha lettrømme i kjøleskapet, liker ikke konsistensen på seterrømme, prøvde den, men var så seig og ekkel, og jeg spiser ofte rømme rent, som tilbehør til maten. Og så må vi ikke glemme Fun saft og sånt da, det er jo godt å ha, smakstilsettning i f. eks. CC.

Og så må jeg tips videre om de sukkerfrie dropsene de har på apoteket, super gode og greier til å døyve et eventuelt sukkersug en måtte ha. Står 0 kh på de. Husker ikke hvem som kom med tipset orginalt. Fins mange smaker, liker best banan og lakris, og de holder godt en uke her i huset, så vi frotser ikke i dem.

Må heller ike glemme å nevne hakket tomater på boks, det passer jeg på å ha i skapet alltid, og kraft buljoner, de til coop inneholder 4 g kh. Tomatene bruker jeg til tomatsuppe, grteretter eller ratatouille.

Har også alltid et lager av kjøttdeig, koteletter og kylling i frysen


#31

Pearl sa for siden:

Medisterdeig og lammekjøttdeig. Fete og fine.


#32

Rancher sa for siden:

Jeg er oppvokst på gård. Og når jeg var liten og var ute og lekte, gikk rett til tanken og hentet kald fersk mjølk rett fra tanken. Deilig !!!! Jeg har aldri hatt Tuberkolose:eek:


#33

Photobscura sa for siden:

Vet ikke om det er nevnt, men jeg må slå et slag for ribbe! Helt perfekt fordeling av fett og proteiner i forhold til en ketogen diett, lett å lage (jeg er overveldet, lagde nettopp min første ribbe, ble nydelig, og jeg fikk sprø svor :heia:), og forholdsvis billig. Ikke minst, fantastisk godt både varmt og kaldt :D


Lavkarboforumet er i en flytteprosess, denne versjonen av Lavkarbo.no er fortsatt under utvikling. Hvis du vil svare i tråden, så kan du gjøre det her.